umk

uuden musiikin kilpailu

2012 yılında finlandiya devlet televizyonu yle tarafından finlandiya'nın eurovision şarkısını belirlemek üzere düzenlenen yarışma.
2021 yılından itibaren ülkede bir geleneğe dönüşmüş durumda, son yıllardaki müzik kalitesi de oldukça yükselmiş durumda, şarkılardan birkaçını sizle paylaşmak isterim

aksel kankaanranta - looking back - umk 2020

umk 2020'yi kazanmasına rağmen pandemi nedeniyle yarışma iptal olduğu için yarışamadı.

erika vikman - cicciolina - umk 2020

umk 2020'de %50 halk oylaması ve %50 jüriydi, halk bu şarkıyı seçmişti ama jüride düşük olduğu için kaybetti, o sene ülkede büyük bir hit oldu.

blind channel - dark side - umk 2021

halk oyunun %54.3'ünü alıp ezici bir üstünlükle kazandılar, eurovision'da da 301 puan ile 6. oldular, böylelikle finlandiya'nın lordi'den sonra aldığı en iyi dereceyi elde ettiler

the rasmus - jezebel - umk 2022

ünlü finlandiyalı rock grubu the rasmus da bu yarışmaya katıldı 2022'de, bu yıl yarışmanın fazlaca ün kazandığı ve kalite arttırdığı bir seneydi, the rasmus halktan oyların %27.4'ünü alarak yarışmayı kazandı, eurovision'da ise 38 puan toplayarak 21. oldu

bess - ram pam pam - umk 2022

bess daha önce ülkede tanınmayan bir şarkıcıydı, umk 2022'de 3. olduktan birkaç hafta sonra 'ram pam pam' ülkede birden ünlendi, bess de böylelikle ün kazanmış oldu, şarkısı aylarca finlandiya listelerinde bir numara kaldı.

käärijä - cha cha cha - umk 2023

umk 2023 şu ana kadar yapılmış olan en iyi ulusal final olabilir, 7 şarkının hepsi de güzeldi ancak aralarından bir tanesi vardı ki oldukça dikkat çekti... käärijä pek ünlü de değildi ve bu şarkıyla umk öncesi müthiş bir ün kazandı, oyların %52.9'unu alarak ezici bir üstünlükle yarışmayı kazandı. eurovision'da ise halk oylamasını kazanmasına rağmen 526 puan ile 2. oldu. bu sonuç finlandiya'nın lordi'den sonra aldığı en iyi derece olarak tarihe geçti.

kuumaa - ylivoimainen

ylivoimainen öncesinde tulipalo adlı şarkı ile hafiften ün kazanmaya başlayan grup bu şarkıyla finlandiya listelerini alt üst etti. yarışmayı cha cha cha kazanmış olsa da tüm yıl boyunca finlandiya'nın en fazla dinlediği umk 2023 şarkısı ylivoimainen oldu. şarkı halen finlandiya listelerinde varlığını sürdüren tek umk 2023 şarkısı. böyle olmasına rağmen grup yarışmayı umk'da 5. olarak bitirdi.

bu sene yine 7 yarışmacı kıyasıya mücadele verecek, yine yüksek seviyede bir prodüksiyonun varlığından bahsetmek oldukça mümkün.
bu gece yapılacak olan yarışma, izlemek isterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://areena.yle.fi/1-67689661

katılımcılar ise aşağıdaki gibi.
sini sabotage - kuori mua
cyan kicks - dancing with demons
jesse markin - glow
mikael gabriel & nublu - vox populi
sara siipola - paskana
sexmane - mania
windows95man - no rules

gecenin favorisi paskana (shit/wreck) adlı şarkısıyla 27 yaşındaki sara siipola, şarkısında bir kaybı anlatıyor.


bir diğer favori isim de windows95man olarak gösteriliyor.
sini sabotage ise neredeyse 10 yıl aradan sonra müziğe umk ile geri dönüyor, kazanması halinde israil'in eurovision'da yer alması nedeniyle yarışmaya gitmeyeceğini belirtti
aynı şekilde glow şarkısıyla yarışan jesse markin de bu şekilde bir düşünceye sahip

benim şahsi favorim paskana, umarım bu gecenin kazananı o olur
umk 2024’ün kazananı no rules şarkısıyla windows95man ve henri piispanen oldu.