vali mutlu'dan ergenekon davası'na izleyici alınmayacak tehdidi

dönem dönem basın açıklaması yaparak hükümetin görüşlerini aktaran, vali kimliğini unutup doğrudan siyasete bulaşan istanbul valisi hüseyin avni mutlu'nun kamuya yönelik açık tehdidi.

aylardır beklenen ve nihayet gelip çatan 5 ağustos 2013 pazartesi günkü duruşmaya izleyici alınmayacak. alınacaklar sanık, sanık avukatları ve basın mensupları ile sınırlı, tabi onlar da önceki duruşmalardaki gibi yaka paça dışarı atılmazsa. duruşmaya katılmak isteyen hatta katılmasa bile mahkeme salonu dışında bekleyen vatandaşa polis ve jandarma tarafından da anında müdahale edilecek.

kamu güvenliği için gerekli olan hallerde başvurulan kapalı duruşma halinin açıkça çiğnemesi olan bu kanunsuz tehdit; tam da valiye yakışan türden. gezi parkı direnişi sırasında yanar döner halleri ile rengini belli eden mutlu, duruşma için gün sayan kitlenin cezasını önceden biçmiş bile:anında tutuklama ve gözaltı. yargının karar vermesi gereken bu tür tedbirlerin hükümet sözcüsü haline gelen bir vali tarafından dile getirilmesi komik, ironik, aşağılıkça.