yedek sevgili

tam olarak hangi boşluğu doldurduğu bilinememesinden ötürü karşılık verilmeyen ancak koparıp da atılması düşünülmeyen kenarda bekletilen yan kişilik.

kriz anlarında ve ayrılık zamanlarında kucağına sık sık düşülen yedek sevgili, hislerine karşılık bulamamasına rağmen vazgeçmeyişiyle dikkat çeker; ne yaşandığının önemi yoktur herkes her şeyin farkındadır.
kaderi yedek golcü semih şentürk gibi olabilir *
bir cezmi ersöz şiiri.

kimi sevsem, onun hep uzakta bir sevdiği vardı, unutamadığı ilk aşkı ya da onu terk edip giden sevgilisi... kimi derinden sevsem, o bir başkasını derinden hatırlardı. öylesine çok sevdim ki onları, başkalarına duydukları sevgiyi anlatmalarını, sessizce, içim acıyla kanayarak dinledim.

beni yitirmekten hiç korkmadılar; çünkü onlara göre fazla iyiydim; bu yüzden ilk anda vazgeçilebilirdi benden.

beni terk edenlerden tek isteğim olurdu. "ne olur, bir daha beni aramayın!"

çünkü ben kolay unutamıyorum. çünkü ben size duyduğum o akıl dışı aşk yüzünden keder bahçemi dağıtıyorum. çocukluğumun o güzel bahçesini. böyle derdim onlara ama yine de ararlardı beni.

soluksuz ve umutsuz kaldıkları bir gece mutlaka akıllarına ben gelirdim.

o, yedek sevgili.
kalabalık oluşları sevmemizin meyvesi, sevgili koleksiyonunun nadide parçalarından biri, makyajlı bir gecenin hislerinde yanılmaka gebe tortusu, ıssız adamlığımızın arsız adamlık geçişindeki duraklardan biri.