11 haziran 2013 taksim'e polis müdahalesi

aşırı titiz ve temizlik hastası güvenlik teşkilatının 11 haziran saat 07:30 sularinda taksim'e yaptığı müdahaledir.

istanbul valisi tarafindan gezi parkına asla dokunulmayacağı çevrede pankart temizleme ve düzenleme yapılacağı deklare edilerek, eylemcilere aba altından sopa gösterilmistir. direnişçiler hemen meydanda bulunan pankartları polisin dokunmasına fırsat vermeden toplamaya başlamış; gaz bombaları eşliğinde polis ve koluna taktığı yancı basın meydanda ilerleyişini sürdürmüştür. tonlarca polis, toma ve önceden telkin edilmiş yandaş medya mensubunun alana çil yavrusu gibi dağıldığı anlar bu kez düzen ve yardakçı kanallarca canlı yayından verilmiş; medya-siyaset dayanışması gözler önüne serilmiştir.

gündelikçi misali temizliğe çıkan güvenlik güçlerinin yerde tek bir çöp bile bırakmaması en büyük temennimiz (!)
"gösterici"lerden bir kısım zevat molotof kokteyl ile polise saldımakta imiş. radikal'in güzel bir haber başlığı var: 'niye bugüne kadar molotof atan olmadı'. bu soru tabi ki 'cüretkar' radikal'e ait değil. taksim platformunun bir tweeti.


(bkz: elinde polis telsizi ile molotof kokteyli atan provokatör)
evet başbakanın açıklamaları bunun sinyalini vermişti. polis, zamanında amerika'nın vietnam savaşında kullandığı, insan sağlığı için büyük zararlı maddeler içeren biber gazıyla an itibariyle taksim gezi parkındaki direnişçilere müdahaleye başladı. oradakiler bu direnişi destekleyen herkesi taksime davet ediyorlar. 28 mayıs 2013 taksim gezi parkı direnişi başlangıcında olduğu gibi mobeseler kapatıldı, tomalar insanları tayzikli suyla yıkamaya başladı, polis şiddeti taksimde başladı. bilinen kanallar canlı yayındalar.
haberlerde izlediğime göre; sabah polisin "gezi parkına müdahale kesinlikle olmayacak" uyarısı sonrasında 2 grup cevik kuvvet parka girmiştir. sonrasında park içinde gaz bombası patlatılmıştır. direnişçilerin baskıyla polis parktan çıkarılmıştır.
haberlerde izlediğime göre; sabah "gezi parkına müdahale kesinlikle olmayacak" uyarısı sonrasında 2 grup cevik kuvvet parka girmiştir. sonrasında park içinde gaz bombası patlatılmıştır. direnişçilerin baskıyla polis parktan çıkarılmıştır.
polis miting dolayısıyla kısa süre akm önüne çekilmişti, şuan müdahale etti. binlerce kişi gaz altında. gece boyunca polis taksimde sabaha kadar nöbet tutacakları söyleniyor. çok sayıda yaralı var.
hey tayyip'in polisleri, tekerlekli sandalyeli adama bile biber gazı ve tayzikli su sıktınız ya, helal olsun size. dünya taksimi izlemiyor olsaydı hepimizi kurşuna dizerdiniz, eminim !

"tekerlekli sandalyeli adamın ne işi var orada" diyen zihniyet ! o adam yürüme engelli, sizin gibi düşünme engelli değil !
üzerlerine tazyikli su sıkılırken bir bdpli elinde türk bayrağı olan birinin elinden tutmuş kaçmaya çalışırlarken bozkurt işareti yapan biri de karenin sağ altında boy gösteriyor. 11 haziranın sembol resimlerinden oldu bile.(ondan önce üzerine tazyikli su sıkılan tekerlekli sandalyeli vatandaşın görüntüsü tabi çok daha önemli. bu müdahalenin insancıl olmayışını gösterirken diğer fotoğraf zıt kutupların birlikteliğini; siyasi karmaşayı anlatıyor.) bir de şu var:

(bkz: the show is over)
(bkz: dıt dıt dıt)
"bankalar insanlarin paralarini calmak, politikacilar yurttaslarina yalan soylemek, gazeteler gercekleri ters yuz etmek, polis ise halkina karsi savasmak icin vardir"

bir zamanlar abd´nin arka bahcesi olan ve muz cumhuriyeti olarak adlandirilan latin amerika ulkelerindeki durumu ozetlemek icin ustad eduardo galeano tarafindan dile getirilmis sahane tespit.
yine abd´nin arka bahcesi olan ve hizla bir rte cumhuriyeti´ne donusturulmeye calisilan ulkemizi ne kadar da guzel anlatiyor.