27 nisan 2016 bursa ulucami patlaması

arkadaşımın, kuzenimin, teyzemin saat farkıyla kurtulduğu patlamadır. insanların çok dibinde gerçekleşmesine rağmen ölümün olmadığına şükrettiğimiz bir olay olarak tarihte yerini alacaktır. muhtemelen patlayıcı etkisinin artması için ekstra şarapnel ilave edilmemişti çok şükür.

artık nerede güvenliyiz bilemiyoruz. annem hep eski bursa'yı anlatır; "gençliğimde heykel'e (ulucami'nin bulunduğu semt) çıktığımda herkes birbirine selam verirdi" diyerek. öyle bir şehir düşünün işte herkesin birbirini tanıdığı. bugünkü geldiğimiz noktaya baktığımızda ise bırak birbirini tanımayı, yanından geçen kişinin terörist olma ihtimalinin gerçek olduğu bir şehir oldu. o kadar duygu yüklüyüm ki kurduğum devrik cümleler için özür dilerim.

peki bu hale nasıl geldik? aylardır tüm bursa'nın girişleri güvenlik güçleri tarafından tutuluyordu oysa ki (sanki çok mantıklıymış gibi). bilenler bilir, görükle tarafından güvenlik çevirmesine girdiğinizde 10-15 dakikadan önce geçemezsiniz oradan. peki çözüm oldu mu? hayır. içeriden birilerinin terörist olma ihtimali düşünülmemiş miydi? bir de şöyle düşünün, canlı bomba olsanız çevirmeyi gördüğünüzde etrafınızdaki onlarca araçla birlikte kendinizi patlatmaz mısınız ve amacınıza da ulaşmaz mısınız? bu mudur yani türkiye'deki güvenlik anlayışı?! amerikan konsolosluğu daha dün uyarı yapmışken, "türkiye'deki turistik bölgelerden uzak durun" demişken ve ulucami gibi ünlü bir tarihi yapıda halihazırda iki cenazenin namazı kılınırken nasıl sen güvenlik önlemi almazsın! ulucami'de öyle sıradan insanların cenaze namazları kılınmaz. mutlaka bir meşhurluğu veya eski ve mühim bir bursalılığı mevcuttur merhumun veya şehit cenazesidir veya sıradan vatandaştır ya çok mu önemli. önlem alacaksın arkadaş.

neyse lafı çok uzattım. tek söyleyebileceğim, bu artık güvenlik zaafı falan değil. bu resmen göz yummadır. yaşattığınız ve yaşatacağınız tüm kötü günler için teessüfler size türkiye devleti.
birkaç yüz metre ilerimde gerçekleşmiş patlama. canlı bombaymış. bursa'nın kalbinde de sadece kendisini öldürebilmeyi başarmış. istanbul ve ankara dışında bir yerin patlatılması bir mesaj olabilir. zaten ilkbaharda diğer illere de saldırı(lar) olacağı söyleniyordu.
ülkede ayda bir bomba patlıyor. umarım bu son olur ama sanmıyorum. hükümete ve emniyete güvenmiyorum. böyle aşağılık varlıklar tarafından yönetilmek ne acı.
videoları bile izleyemedim çünkü oradan defalarca geçtim. hepimize geçmiş olsun.
ucuz atlatılmış saldırıdır. çok kalabalık bir yerde gerçekleştirilip ölüm olmadığı için ucuz atlatılmış diyorum çünkü gerçekten çok sayıda vatandaşın ölümü ile sonuçlanabilirdi. 13 yaralı vardı en son haber sitelerinde okuduğumda. istanbul, ankara, izmir dışında diğer şehirlerde de gerçekleşebileceği uyarıları yapılıyordu ve gerçekleşiyor olması tedirginlikleri artırıyor.