78/52 hitchcock's shower scene

alfred hitchcock'un psycho'sunun tabuları yıkan, hollywood'a isyan eden, kendi hayatından göndermeler taşıyan, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en kült sahnesi olarak kabul edilen duş sahnesini yeniden ele alan 2017 yapımı belgesel. 78 kesme, 52 düzenleme. ned stark'ın ölümüne ne kadar şaşırdığımızı hatırlayın. bu film de zamanında beklenmedik bir ölümle izleyenlerini o denli şaşırtmıştır. çekimleri 7 gün süren bu sahne sinema tarihini ve dilini o kadar etkilemiştir ki psycho'yu izlemeseniz bile bugün izlediğiniz birçok filmde farkında olmasanız da aslında ondan birer parçaya rastlarsınız.


biraz belgeselden bahsetmek gerekirse üniversitede duş sahnesi ödevimdi ve kurgusunu incelemem gerekiyordu. haliyle tarihini de araştırmıştım ama izledikten sonra anladım ki ne de çok şey varmış benim bilmediğim. verdiği bilgilerin yanı sıra tıpkı psycho gibi siyah beyaz çekilmesi, gözlerle ilgili metafordan sonra germesi, hitchcock dışında o sahnede emeği geçen herkesin tek tek ele alınması hoş detaylardı. eğer sinemaya ilginiz varsa, film okumak istiyorsanız bu belgeselin size çok şey katacağına inanıyorum.
bugs bunny versiyonu daha sanatsaldır:

bence fazla abarttilar. tamam hitchcock önemli bir yönetmen, sinemaya katkıları yüksek ama bu kadar artpopüler olmasını kaldıramıyorum.
adam yaşasa salın lan beni diyecek artık. ne bilem biraz sembene ye almodovar a falan bakın bunlarda sıradan insanlar değiller. adım başı hitchcock görüyoruz yeter da.