a streetcar named desire

türkçeye ihtiras tramvayı adıyla çevrilen tennessee williams oyunu. aynı isimle 1951 yılında elia kazan tarafından çekilen güzelinden bir de film versiyonu var. filmin başrollerinde vivien leigh, marlon brando ve kim hunter var.

delilik sularında yüzen blache'nin şu sözü ise hatırdan hiç çıkmaz:
"whoever you are i have always depended on the kindness of strangers."

yani diyor ki;
"yabancıların iyi niyetine her zaman güvenmişimdir."


filmin fragmanı:

tennessee williams'ın en bilinen ve en ünlü oyunudur. birçok defa filme alınmıştır. en son 1995 senesinde filme alınmıştır. stanley kowalski'yi alec baldwin, blanche dubois'yı jessica lange canlandırmıştır.
1951 yılında pulitzer ödülü kazanmış tennessee williams'ın aynı adlı oyunundan uyarlanmış bir oscar ödüllü filmdir. oyunun orijinalindeki eşcinsel bir karakter filme dahil edilmemiş ve sonu da biraz feminist şekilde değiştirilmiştir, iyi de olmuştur. 51 model bir marlon brando düşünün, yakışıklılığıyla dudak ısırtır..
(bkz: a streetcar named desire)

--- spoiler ---
--- spoiler ---"her kimseniz, yabancıların şefkatine/ nezaketine her zaman sığınmışımdır." cümlesi blanche karakterini çok güzel özetler. kendi deneyimlerimle de bir yönden onayladığım bir sözdür. yabancılara, mesela bir daha hiç karşılaşmayacaginizi bildiginiz birilerine en büyük sırrınızı bile açmakta cekinmeyebilirsiniz. üstelik rahatlatır da.. tabii filmde epey farklı bir anlamda kullanılmış..

--- spoiler ---
--- spoiler ---