adalet yürüyüşü

cumhuriyet halk partisi genel başkanı kemal kılıçdaroğlu'nun, chp istanbul milletvekili enes berberoğlu'nun tutuklanması üzerine 15 haziran 2017 saat 11.00'de güvenpark'tan başlatacağı yürüyüş.
ankara'dan istanbul'a. sanırım 25 gün sürecek olan yürüyüş. daha ilk günden çomarlar tarafından protesto edilmeye başlanmış. ha bir de geç kaldınız be gülüm. memleket tamamen kaybedildikten sonra, böyle adalet için, demokrasi için yürüyüşler falan. cidden çok geç.
desteklememe rağmen komik duruma düşecekler diye de korkuyorum ! umarim yorulmaz kemal kılıçdaroğlu ! ama unutulan şu ki türk halkı lider vasfı taşıyan yöneticileri sever ( yanlış anlaşılmasın dış görünüs benim için önemli olmasa da hans kelsen denilen hukukçu bile böyle düşünüyor ! o yurumeseydi de yönlendirmeyi deneseydi diye düşünmedim degil bilemedim ama )
valla helal olsun adama. 70 yaşında olmasına rağmen günlerdir 40 derece sıcağın altında kilometrelerce yürüyor. biz çalışmayan bir yürüyen merdiven görünce binbir küfür ederiz, zımba gibi adam.

düzce'de yoluna bok dökülmüştü, sonra belediye başkanı sosyal medyada linç edilince hemen boklar çiçeklere döndürüldü.

şimdi de gündemde goodyear çalışanlarının yürüyüşü selamlaması gündemde.bu arada yürüyüş dünya basınında ilk sayfalarda haber yapılıyor. sonucunda ne bekleniyor acaba, gerçekten insan merak ediyor.
bugün yüzbinlerce kişi maltepe'de olacak ve yürüyüşü karşılayacak. birçok oyuncu, yazar, akademisyen, şarkıcı, sanatçı vs. twitter hesaplarından katılacaklarını belirtiyorlar. bazıları sabah saatlerinden fotoğraflar paylaşmaya başladı bile.

(bkz: adalet mitingi)

kılıçdaroğlu'nun mitingte dile getirdiği 10 maddelik talepleri şöyle;

"fetö’nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır"

1. 15 temmuz’u açık ve kesin bir dille lanetliyoruz. tbmm’nin kararlı duruşu, halkımızın direnmesi ülkemizin anayasal ve demokratik kazanımı olmuştur. buna sokağın 15 temmuz’u diyoruz. ancak siyasi ayağın ortaya çıkarılması iktidar tarafından bilinçli olarak engellenmektedir. fetö’nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.

"hukuk düzeni yeniden tesis edilmelidir"
2. ikitidar tarafından 15 temmuz fırsat bilinerek 20 temmuz yapılmıştır. ohal’le tbmm’nin yetkileri gasp edilmiştir. saray’ın 15 temmuz’u diyoruz. ohal derhal kaldırılmalı ve hukuk düzeni yeniden tesis edilmelidir.

"yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı mutlaka sağlanmalıdır"
3. yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. demokrasinin vazgeçilmez kuralı yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı mutlaka sağlanmalıdır. adil yargılanma hakkı eksiksiz uygulanmalıdır.

"ohal mağdurları sivil ölüme terk edilmiştir"
4. ohal uygulamalarıyla mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik hakları ellerinden alınmıştır. ohal mağdurları sivil ölüme terk edilmiştir.

"milletvekilleri serbest bırakılmalıdır"
5. 20 temmuz sivil darbesinden sonra 15 temmuz darbe girişimiyle veya arkasındaki örgütle hiçbir ilişkisi bulunmayan ama sırf hükümete muhalif göründüğü için haklarından mahrum bırakılan akademisyenler ve kamu görevleri görevlerine iade edilmelidir. milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.

"baskılara son verilmelidir"
6. 150’nin üzerinde tutuklu gazetecinin olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez. derhal serbest bırakılmalı ve baskılara son verilmelidir.

"anayasa değişikliği garimeşrudur"
7. ohal koşullarında devletin bütün imkanları kullanılarak yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. bu mühürsüz bir seçimdir. türkiye gayrimeşru bir anayasayla yönetilemez.

“her türlü baskı kaldırılmalıdır”
8. parlamanter sistem üzerindeki her türlü baskı kaldırılmalıdır. demokratik, laik, sosyal hukuk devleti güçlendirilmeli, liyakat sistemi esas alınmalıdır. eğitimde laikliğin aşındırılmasına son verilmelidir.

“kadınlara ayrımcılığa son verilmeli”

9. sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın bütün alanlarında adaletsiz düzen devam etmektedir. yoksulluk, ayrımcılık, şiddet, terör gibi toplumsal adaletsizliklerin giderilmesi için ortak irade hayata geçirilmelidir. kadınlara ayrımcılığa son verilmeli, kadın hakları toplumsal hayatın her alanına uygulanmalıdır.

“hukukun olmadığı bir toplumda düzen ve barış sağlanamaz”

10. son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülke içindeki adaletsizlikleri de kökleştiren bir kısır döngü yaratmıştır. adalet uluslararası ilişkilere de hakim olmalıdır. türkiye yüzünü insan haklarına, hukuk devletine, adalete önem veren milletler ailesine dönmelidir. hukuk güvenliğinin olmadığı bir toplumda kamu düzeni ve toplumsal barış sağlanamaz.
ben daha 26 yaşında şu sıcakta markete zor çıkarken, adam 70 yaşında ankara'dan istanbul'a yürüdü. objektif bakınca vallahi harikulade olay. helal olsun.