ahlak tasarısı ölçü birimi olarak yeni devlet tiyatroları tasarısı

tiyatro ve baleyi devlet eliyle düzenlemede gelinebilecek komedinin zirve noktası. kültür ve turizm bakanlığı tarafından sanattan anlamayan bir kavmin tasarladığı bariz olan metin; enteresan düzenlemeler getiriyor. her alanda hüküm süren devletleştirme algısı, sanatın da içine edecek gibi. tasarıyla gelen bazı değişiklikler şöyle:

1. bakanlık balenin ahlaksız olduğunu düşündüğü için yeni düzenleme yapılarak kıyafet önergesi hazırlanacak. etek boyları ve kıyafet ahlaka mugayir olmaktan çıkarılacak.

2. bakanlığın tiyatro ve sinemalara yaptığı yardımlarda kamu yararı ve genelin tutumu esas alınacak.

3. devlet tiyatrolarını kapatma süreci hızlandırılacak.

4. sanat kurumları tüsak’a devredilecek
opera ve bale istemeyen ancak götünü büyütmek isteyen rahatına düşkün bakanlar, tiyatro eliyle hayli para kaldırmışlar. makam odalarına harcanan meblağlar ölüyü dirilten türden.

kültür ve turizm bakanlığının bütçesinden makam odalarına astronomik paralar harcamışlar. chp erzincan milletvekili dr. muharrem işık, ömer çelik’in kültür ve turizm bakanı olduğu günden bu yana bakanlık bünyesinde genel müdürlük binalarına kendisi için toplam 6 tane makam odası yaptırdığını ve bir oda için 178 bin tl harcadığını ileri sürdü.

gerek nakit olarak gerekse kendi menfaatine harcama şeklinde bakanlık bütçelerinin içini cebine atıp, ardından devlet tiyatrolarını yok etmeye çalışmak şaşırtmıyor aslında. alacağını almış hesabını kapatmış, göstermelik olarak tiyatro adını var etse ne olur etmese ne olur.