ahmet şahbaz

ethem sarısülük'ü başından vurarak öldüren ve bugün serbest bırakılan polis memuru.

başbakanın yaptığı "polislerimiz çok mağdur oldu, onların canı can değil mi?" şeklindeki açıklamasıyla aynı gün yapılan salıvermenin mesajı aslında şu: "bundan sonra göstermelik olarak polisler yargılanacak belki bir kaç tane uyduruk ceza verilecek ancak alayı serbest bırakılacak." üstelik hangi ara soruşturma yapılıp tamamlandığı ve suçun oluşmadığı şeklinde kanaate varıldığı da hayli karanlık. devreye siyaset girince adalet megabayt hızı jet hızı. kamera kayıtları, video görselleri ve fotoğraflar olmak üzere cinayete yönelik fiilin her türlü münderecatı oluştuğu halde, sanık statüsünde yargılanıp hükümlü sıfatını alması gereken bir katilin hükümet oyunlarıyla serbest bırakılması hukuk devleti'nin türkiye'de okumalık olduğunun yoksa yaşamalık bir yer olmadığının da delili gibi.

meşru müfadaa'dan faydalanıp serbest bırakılma durumu ise hukuksuzluğun mühürü gibi. türk ceza yasalarında yer alan ve çağdaş dünya hukuk sistemlerinin aksine kolay kolay uygulanmayan meşru müdafaa ve ızdırar hallerinin bu vakada uygulanamayacanı her türlü algı anlayabilir. ortadan kaldırılması ve def edilmesi mümkün olmayan cana kast durumlarında hukuka uygunluk sebebi sayılarak suçu ortadan kaldıran müşru müdafaa hali en vahşi saldırılara, yağma ve adam haldırma suçlarında bile uygulanmıyorken zevk için cinayet işleme halinde uygulanıyorsa; adalet madalet bitmiş demektir; herkes kendi başının çaresine baksın.
göt kılı olma ihtimali yüksektir. bu ve bunun gibiler ve en önemlisi bunu serbest bırakan hukuk tecavüzcüleri olduğu sürece korkarım ki polis katil olmaya devam edecektir.

(bkz: ethem sarısülük'ü öldüren polisin serbest kalması)
kendisi bugün de serbesttir.
muhtemelen sevdikleriyle beraberdir. onlarla gülüp şakalaşıyordur belki.
hatta oruç tutmuş, sabırsızlıkla iftar saatini bekliyordur.
ethem'in cenazesine bile tahammül edemeyip onu son yolculuğuna uğrlamaya gidenlere gaz bombalarıyla saldıran devletin koruması altında mutlu mesut yaşıyordur.
peki bu adaletine soktuğumun düzeni hep böyle sonsuza kadar sürer mi?
sürmez. sürmemeli. şairin dedigi gibi barbarlık kazanmamali.

"ya ölü yıldızlara hayatı götüreceğiz
ya da dünyamıza inecek ölüm"

ortası yok.