ahmet türk'ün ezidilerden özür dilemesi

dün diyarbakirda, dtk demokratik toplum kongresi tarafindan düzenlenen ezidi konferansi sirasinda gerçeklesmistir. türk, "dedelerimizin, babalarimizin elinde ezidilerin kani var" diyerek, aci bir tarihsel gerçegi dile getirmis, özellikle 19. yy sonlarindan itibaren ezidi halkin, bölgenin tutucu safi kürt asiretleri tarafindan sistematik olarak katledilmelerine ve göçertilmelerine parmak basmistir. geçte olsa alkislanacak bir tutumdur. bu topraklarda baris içinde kardesçe bir gelecek kurmak istiyorsak, herkes gardrobunda sakladigi ölülerle yüzlesmekten zorundadir. darisi, geçmisiyle yüzlesmekten israrla kaçinanlara.
dostla alışveriş de görsün lafına cuk diye oturan açıklama.bdp'nin tabanını oluşturan yobaz şafii kürtlerin eline fırsat geçse şu anda tekrar katliam yaparlar.günümüz de dahi yezidi kürtleri hala saklanır ve müslüman taklidi yaparlar çünkü geçmişten ders almışlardır.madem bdp yezidilerden özür dilemek istiyor önce gasp edilen topraklarını bdp taraftarlarından geri alsın ve göç etmiş yezidilerin dönmeleri sağlansın.
dostlar alisveriste görsün tavri degildir. örnegin hiç bir "türkçü", "islamci", "laik", yada " liberal" siyasi parti, bugüne degin örnegin ermeniler konusunda, "dostlar alisveriste görsün" manasinda bile bir girisimde bulunmamisken, dtp nin tavri çok anlamlidir. tipki kadin kotasi konusunda, çok dilli belediyecilik konusunda, alevi mitinglerini destekleme konusunda, lgbt yürüyüslerine katilma konusunda ( sirri süreyya önder in gay pride a katilmasi), süryani milletvekili seçtirme ( mardin milletvekili erol dora) konusunda, tüm bdp li belediyelerde kadin siginma evlerine destek olma konusunda, bölgede kan davali asiretleri baristirma konusundaki çabalari takdire sayandir. ayrica bdp tabani akp ye oy veren tirsikçilerle karsilastirilmamalidir. elbette feodal, geleneksel ve mutaassip bir toplumdan bir günde modern bir toplum yaratmak mümkün degildir. ancak bugüne kadar bdp ve
önceli olan partiler, orda bir köy var uzakta gitmesekte görmesekte o köy bizim köyümüzdür babindan absürd lakirdilar üretmekten öteye gitmeyenlerden daha fazlasini yapmistir. kürtler modernlesecekse onu ancak biz yapariz tarzi " beyaz türk" tavirlarindan bana gina geldi... hele " beyaz türk" tavirli kürtlerden daha fazla gina geldi...
ayrica " gasp edilmis topraklar" sorunu bdp nin çozebilecegi bir sorun degildir. devlete ait "tapu ve kadastro" denen kurumlar vardir ve bu islere bu kurumlar bakar. idari yargi mevzuatlari vardir. davali ve davaci taraflar vardir. simdi bu hukuki süreçlere girecek degilim. süryanilere ait mor gabriel manastirinin nasil devlet eliyle buharlastirildigi ve devletin, bu arazileri geri almak isteyen süryanilere karsi nasil bin dereden bin su getirdigi yakin zamanda basinda ( evet yanilmadiniz sadece bdp yanlisi basinda) yazildi çizildi. bunlarida yazacak degilim. merak eden arastirip bulabilir. zaten gasp edilmis topraklar meselesine girersen, karsina ermenilerin, rumlarin, süryanilerin, dersim alevilerinin topraklarinin gaspedilmesi gibi devasa bir sorun çikar ki, bu konuda akp nin, mhp nin chp nin elbirligi yapip, kendi taraftarlarindan toprak isteme ve magdurlara geri iade etme eylemi yaparak bdp ye ezidi topraklarini iade etmek konusunda örnek olmalari istenebilir. bdp yi dostlar alisveriste görsüncülük le suçlayip, kendileri baska alisverislerde fink atanlar, bunlarida dikkate almalidirlar.

edit: bu entry aslinda bir önceki entrymin editi olacakti ancak çok uzun oldugu için ayri bir entry olarak girmeyi gerekli gördüm. özür.