aile var

bir uyarı, tehdit ünlemi.

karma arkadaş grubunun samimiyet gösterisinde öksürük efektiyle pompalanır: aile var.
eve yakın bir arkadaşınız gelirken karşı komşunun kapısı aralanarak dile gelir: aile var.
samimi bir havada sevgilinizle fotoğraf çektirirken araya giren konu mankeniyle altı çizilir: aile var.
dekolteniz ağız sulandırırken bastırılmış ahlak bekçiliği girer devreye: aile var.

bu aile her yerde karşınıza çıkar. sizi dünyaya getirmenin, bu günlere kadar getirmenin bedelini ödetmeye kararlı formda. belki de kuşak çatışmasından kaynaklı nedenlerle yıllar sonra onların beklentilerini karşılamayacak bir hareket karşısında her tarafta gözü, kulağı, eli olan aile artık yoktur. hani aile vardı?

(bkz: maskeli ahlakçılık)
duyduğum en iki yüzlü kelime.
geçenler de hastanede şahit olduğum olay.iki geç liseli ergen kafa kafaya vermiş muhabbet ediyor.bunları gören yaşlı bir teyze onları '' aile var ayıp ananız babanız da sizi okumaya gönderdim sanıyor''diyerek onca insan için de rezil etti.zavallılar utana sıkıla ordan uzakalaştılar.o anda teyzeye bir uçan tekme atmak istedim ama yanların da bir aile vardı.
sevişmek öpüşmek niye bu kadar tabu.lan bu aile mitoz bölünmeylemi oldu eğer aile kavramı bu kadar ahlak ve insanlıkta üstünse bu kadar hırsız,bu kadar yalancı,bu kadar katil bu kadar tecavüzcü nerden geldi ? kurtlarmı büyüttü bunları ?

(bkz: iki yüzlü toplumun iki yüzlü ahlakı)
geçen metroda erkek arkadaşımla öpüşürken bize söylenen söz. * * *
size yapıldığında çok kötü geliyor ama ailenizden biriyle özellikle kızkardeşiniz veya annenizle gezerken bazı davranışlar çok rahatsız edebiliyor, kabul edin etmeyin türkiyeliler ahlak kurallarına çok dikkat eden, toplumsal davranışa özen gösteren bir millet