alkol yasağı

yeni bir suni gündem tartışmasıdır efendim. reyhanlıdaki olayları gündemden indirmek için yapılan tartışmalara zemin hazırlamak üzere düzenlenen yasa tasarısı. bakalım ne kadar süre gündemi meşgul edecek bu haber.

detaylar : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23287630.asp
hedef şaşırtmak ve aslında hükümete yakışır bir davranış.
ergün babahan: "mey firması o kadar gazeteciyi gezdirdi, yedirdi, içirdi, hiçbirinden tık çıkmıyor!"
verilen yasa tasarısının yumuşatıldığı, 100 metre sınırlandırılması ile birlikte işletmecilere getirilen bazı yasakların hâlâ mevcut olduğu türkiye'nin yeni zamazingosu. tasarının son hâli yarın belli olacakmış.
4. murat'ın kendini paralarcasına uygulamaya çalıştığı, ancak halkın bir biçimde delmeyi başardığı sonu başından belli zırvalık. yasakladıkça halk daha çok içecek. hatta - çarşı taraftarları gibi- "şerefine t............, şerefine!" diye nisbet yapacaklar. malum ağa da kendini bir nevi 4.murat sanıyor. o efelenmeler, meydan okumalar, "ben dedim oldu!"lar... ama kazın ayağı öyle değil işte. insanın hür iradesinin önüne geçemiyor hiçbir şey. 4.murat'ın içki, afyon, tütün gibi keyif verici maddeleri yasakladığı günlerde yer altı meyhanelerinde halk bildiği gibi içmeye devam etmiş. afyon kullanmak ve taşımak yasak olduğu için insanlar afyonu kağıdın arasına kat kat sarıp yutarmış. mide asitleri kağıdı eritip afyonlar pıt pıt patladıkça bizimkinin kafası bütün gün güzel gezermiş. yanında afyon var mı? yok! ama kafa bir ton! uykusu açılmamış, mahmur insanlar için kullanılan "afyonu patlamadı." deyimi buradan gelir. o yıllarda içki içerken ya da afyon kullanırken yakalananlar oracıkta ağaca asılırmış. bugün için ağa nasıl bir cezai yaptırım düşünüyor acaba? bir bekri mustafa da zat-ı şahanelerinin karşısına çıkar bir ayar verir diye umuyorum. hem zaten herkes çok iyi bilir ki türk halkı yasaklara tepki vermez, ama iplemez de. bir biçimde bildiğini okur, kafasına koyduğunu yapar. sökmez o yasak halkıma. dediydi, dersiniz.

özgürlüklerin kısıtlanmasına gelince:" özgürlük verilemez, alınır." boş laf değildir. ya çok değerli kıçımızı kaldırıp özgürlüklerimiz için savaşırız ya da elimize verilenle yetinmeyi öğreniriz.
alkol yasağı mı, nereden çıktı bu, doğru söyleyin ne oldu ülkede?
ben içiyorum tayyibin kafa güzel oluyor şikayetçiyim hakkımı arıyorum arkadaş
rte için çok kötü bir hamle olmuştur, zira alkol yasaklanınca millet içemeyip "ayılmıştır"