almanya'nın akpli bakanların konuşmalarını iptal etmesi

önce adalet bakanı bekir bozdağ'ın sonra ekonomi bakanı nihat zeybekçi'nin referanduma evet kampanyaları kapsamında yapacakları konuşmalarının iptal edilmesi olayı. almanya ile türkiye arasında gerilim yaşanmasına sebep oluyor. hatta türkiye'nin almanya'dan daha demokratik olduğu, yargının daha bağımsız olduğu falan konuşuluyor. bu konuşmaların iptal edilmesi elbetteki kabul edilebilir değil fakat bu sansür kendi elleriyle uyguladıkları türkiye'deki devlet sansürünü anlamaları için belki de bir sebep olmuştur. yakın zamanda alman mallarını almıyoruz, alman kızlarına bakmıyoruz gibi kampanyalar başlar. hükümete ve cb'na göre almanya bu yasaklarıyla hayırcı olmuş durumda, tıpkı yine onlara göre tüm hayırcıların terörist olduğu gibi. oysaki çok iyi anlaşıyorlardı, iki faşist yan yana yıllardır poz veriyorlardı objektiflere. ne oldu da bu kankalık son buldu. belki de suriye'deki savaşta hem abd'nin, hem rusya'nın pyd'yi destekliyor olması, almanya'nın rotasının değişmesine sebep olmuştur.

http://ayisozluk.com/lnk/a5c54b
almanya yine güldürmüştür.
almanya'dan sonra hollanda hükümeti de referanduma evet etkinliklerini yasaklamış.

http://www.hurriyet.com.tr/ankaraya-bir-...
ikiyüzlülüğün daniskası. önceki seçimlerde akp'nin tüm ileri gelenleri almanya'daki salonlarda mitingler düzenlediler, hem de ne mitingler... şimdi sadece otopark bahane edilerek bu olay engelleniyor. bırakınız konuşsunlar yahu, ne varsa içlerinde döksünler.
almanya ile olan sorun dışişleri bakanlarının bir araya gelişiyle kısmne çözülmüş gibi görünse de hollanda ile yaşanan kriz ortamı derinleşiyor.

(bkz: hollanda ile türkiye arasındaki diplomatik kriz)