amanda lear

amanda lear... doğum yeri, tarihi, cinsiyeti hakkında çeşitli varyasyonların dolaştığı, çoğu lear'ın kendisi tarafından onaylanmayan, model, şarkıcı, şarkı sözü yazarı, oyuncu, yazar, ressam, televizyon programcısı olmak gibi "eften püften" yetenekleri olan bir şahsiyet. 1978 yılına ait albümünde yer alan bir parçasının adı, belki de onu en iyi tanımlayan kelime: enigma.

amanda lear'ın bir açıklamasına göre hakkındaki cinsiyet değişikliği söylentilerini çıkaran, daha doğrusu kendisine bu yönde akıl veren, aynı zamanda sıkı dostu olduğu salvador dali. geçirdiği estetik ameliyatlarıyla giderek daha bir transeksüele benzese de, örneğin 1960'larda paco rabanne'ın reklam filmlerindeki haline bakıp buna inanmak çok zor. geçen yıllarda bir italyan gezetesinde doğum belgeleri ve bir fotoğrafı yayınlanmış durumda: buna göre kendisi 1939 saygon doğumlu bir erkek. lear ise bu konuda bir açıklama yapmadığı için gizem halen devam ediyor.

roxy music'in 1973 yılında çıkardığı, ikonik bir kapağa sahip bir albümü var: for your pleasure. o kapaktaki kedicikli hatun lear'ın kendisi. bu albümün kendisine sağladığı tanınma fırsatı ve lear bir dönem sevgilisi olduğu david bowie'nin yönlendirmesi ile 1974'de müzik dünyasına girer. hemen baştan söyleyeyim: amanda lear'ın ne sesi ne de tarzı onu iyi bir şarkıcı/yorumcu kapsamına sokacak gibi değil. kendisini iyi değerlendirebilen bir yapımcının elinde gayet karizmatik ve seksi bir tarza sahip iken (özellikle 70-80 döneminde) diğerlerinin elinde bildiğiniz boru sesli birine dönebilmektedir. belki de bu yüzden en bilinen parçaları pop değil de disko, elektronik, synthpop ve kabare tarzında. art-pop ve jazz'a da bulaşmışlığı vardır. (roxy music ile david bowie sağolsun.) en son 2012 yılında dans müziği tarzında i don't like disco diye bir albüm çıkardı.

ressamlık ve televizyonculuk kariyeri ise, 30 yılı aşkın süredir, şarkıcılığından çok daha başarılı olarak devam ediyor.

favori parçalarım: follow me (süper süper süper), queen of china town, fashion pack (studio 54) (dinlediğim en oynak disko şarkılarından biri), nymphomania, assassino...

seçme albüm diskografisi:

1977 - i am a photograph
1978 - sweet revenge
1979 - never trust a pretty face
1980 - diamonds for breakfast
1981 - incognito
1983 - tam-tam
1987 - secret passion
1989 - uomini più uomini
1990 - tant qu'il y aura des hommes
1993 - cadavrexquis
1995 - alter ego
2001 - heart (tendance)
2006 - with love
2009 - brief encounters
2009 - brand new love affair
2012 - i don't like disco
"my life with dali" adında bir kitabı bulunmaktadır amanda lear'in. kendisi ve salvador dali hakkında ilginç bilgilere ulaşılabilecek bir kaynaktır. bildiğim kadarıyla türkçe'ye henüz çevrilmedi.