and then we danced

2019 yapımı, dram/romantik türde bir film. levan akin’in yönettiği filmde, levan gelbakhiani, bachi valishvili, ana javakishvili oyuncu kadrosunda yer alan başlıca isimler.

film’in tanıtımından: aile geleneğinin izinde kendini geleneksel gürcü halk danslarına adamış merab’ın hayatı önceden belirlenmiştir. dans partneri mary ile mutlu ve dans dolu bir hayat sürmesi beklenir. fakat bir gün prova sırasında kapıdan içeri ırakli’nin girmesiyle merab’ın dünyası altüst olur, bu genç adam onun için artık hem bir rakip hem de arzu nesnesidir. filmin yönetmeni levan akin gürcistan’da 2013’te saldırıya uğrayan onur yürüyüşü’nden etkilendiğini ve film için gürcistanlı eşcinsel gençlerle uzun söyleşiler yaptığını söylüyor.
kesin sonu mutsuz biten (hatta muhtemelen eşcinsel aşıkların birisinden birinin ölümüyle biten) bir eşcinsel filmi çıkacak ama trailerını izledim, manyak gürcü dansları ile birleşmiş sinematografisi çok etkileyici duruyor. gürcü kültüründe dans da çok önemli bir faktör ve izlemesi çok keyifli, bu nedenle bu film de bayağı keyifli olacak gibi geldi.

yalnız sonu trajik biten eşcinsel filmlerinden o kadar çok izledim ki, artık rahatsız oluyorum. gürcistan sınırları dahilinde sonu iyi biten bir eşcinsel hikayesi de olmaz herhalde, zannetmiyorum happily ever after bir hikaye.
ferzan ozpeteki beğenmediğim gibi bunu da beğenmeyecem kesin. gitmeye değmez.
invitis bey'in tavsiyesi ile ilgim arttı ve gittim bugün. müthişmiş film. duygulana duygulana izledim, sonuna doğru duygu dozajı gittikçe arttı ama filmde hiç abartma, ajitasyon bir şey de yok. olabildiğince sade ama yine de güçlü. gürcü dansları zaten sevdiğim ve merak ettiğim bir konuydu, filmin dans ekseninde gitmesi ayrıca keyifli. filmin yorumlarını okudum, irakli ile tanıştıktan sonra cinselliğini keşfetmesi, ana karakterin kendi içindeki ruhunu özgür bırakmasına yol açıyor, bu da bildiği yoldan çıkmasına neden oluyor, sondaki geleneksel gürcü danslarının dışına çıkan dansı da bu kalıpların dışına çıkmış ruhunun göstergesi diye yorumlamışlar, bu da çok hoşuma gitti.

sonunda abisi ile yatakta olan sahnesi beni nefessiz bıraktı, duygular boğazımda düğümlendi. müthişti.

çok tavsiye ediyorum.

not: filmin afişi de ayrı güzel.
cumartesi günü sonunda izleme fırsatına erisebildim. bir beklenti içine girmemistim filmi izlemeye giderken. gürcü kültürünü, danslarıni, hetero normatif düzeni cok güzel bir şekilde anlatıyor.

ana karakterin ıraklı ile tanıştan sonra kendini keşfetme hikayesini güzel ve sade biçimde anlatmış.
 spoiler!
merab'in ıraklı ile vakit geçirmeye başladıktan sonra hissettikler çok güzel naif bir şekilde anlatılmış. t-shirtini koklamasıyla başlayıp, küpesini çalmaya kadar devam ediyor. ama o küpeyi verdiği an içime yumruk gibi oturdu. elbet benzer şeyler yaşayanlar olmuştur. en sonda abisiyle yaptığı konuşma da ayrı güzeldi.


eşcinsel filmlerdeki çiftlerin devamlı buruk şekilde bitirilmesi olayından gına geldi. yok mu arkadaşım bi mutlu son ? tamam, normalde kimseye güvenilmez onu biliyoruz da ama en azından filmlerde bi mutlu son görseydik hani..
anlatmak istediğini eveleyip gevelemeden, sağa sola savrulmadan anlatabilmiş film. çok güzel gürcü ezgileri barındırır soundtrack albümünde, tavsiye ederim albümünü. ve bana iki filmi anımsattığını (burada herhangi bir itham yok) söylemeden geçemeyeceğim. bunlar "call me by your name" ve "whiplash".