nakhar

Durum: 349 - 68 - 43 - 5 - 23.09.2020 16:33

Puan: 4610 - Sözlük Kezbanı

3 ay önce kayıt oldu. 8.Nesil Yazar.

0
  • /
  • 18

paris sendromu

(bkz:stendal sendromu)'nun hayal kırıklığı şeklindeki bir türü. paris’e giden bazı turistlerin (özellikle japon turistler) beklentilerinin çok yüksek olması ve karşılık bulamadıklarında ortaya çıkmaktadır. bekledikleri görkemli yapı yerine sadece metal yığını ile karşılaşmış olmak.

truman sendromu

televizyonların ve popüler kültürün hayatımıza girmesiyle ortaya çıkmış olan bu hastalığa yakalananlar, hayatlarının her aşamasının tıpkı filmdeki gibi gizlice kameraya kaydedilip televizyonda gösterildiğini düşünür.

yabancı aksan sendromu

henüz tam olarak detayları çözülememiş olsa da travma sonrasında beyinde yaşanan hasardan kaynaklı bir kişinin anadili ve aksanından başka bir anadil veya aksanı, eskiden olana kıyasla daha rahat ve hatta daha baskın olarak kullanmasıyla karakterize edilen bir sendrom.

stendhal sendromu

kişinin sanat eserlerinin ihtişamı ve güzelliği karşısında heyecanlanıp kendinden geçme/bayılma hâli.

histrionik kişilik bozukluğu

2 yaş sendromu

çocukların bebeklik döneminden çıkıp kendilerini birey olarak kabul ettirmeye çalıştıkları dönemdir. bireyselleşmenin ilk adımı olan ve 18. ile 36. aylar arasında görülen bu sendrom, hem çocuklar hem de ebeveynler için oldukça yorucu bir dönemdir.

neden yalnızsınız

yalnız isek kendimiz seçmişizdir. yalnız olmamız ve kendi yolumuzu yürümemiz, yolun sonunda da kendimizi tamamlamamız gerektiği için yalnızız. su akar yolunu bulur. tek başına tamamlanamayan diğer yarısını tamamlayacak olanları bulur.

premenstrüel sendrom

diğer adıyla adet öncesi gerginlik sendromu. kadınların %75 inde ruhsal değişiklikler her ay gozlemlenirken erkeklerde 6 ayda bir gozlemlenen durum. gülmeyin, ciddiyim.

sjögren sendromu

kuru göz ve kuru ağıza neden olan bağışıklık sisteminin kendi kendine yaptığı bir hastalıktır. bu hastalıklarda vücudun savunma sistemi kendisine karşı işlev yapar. bakteri ve virüs gibi vücuda yabancı maddelere karşı vücudun doğal savunmasıdır. (bkz:bağışıklık sistemi)

nefrotik sendrom

böbrek hasarı gerceklesmesi nedeniyle işlevlerini yerine getirememesi, idrar ile yoğun protein kaybı ve dokularda su tutulumu gibi tipik belirtilerin oluşturduğu sendromdur.

kronik yorgunluk sendromu

kişinin sürekli olarak kendini bitkin ve mutsuz hissetmesi, dinlenmekle bile kendini iyi hissedememesi gibi sorunlarla ortaya çıkan bir durumdur. (bkz: bağışıklık sistemi) önemlidir.

zollinger ellison sendromu

pankreas ya da ince bagirsakta meydana gelen tümörlerin midede aşırı gastrit oluşumuna sebep olduğu, üretilen bu yüksek miktardaki asitin sindirim kanalına zarar vermesiyle oluşan mide ülseri sendromudur.

karpal tünel sendromu

el bileğinin ortasında bulunan ve ilk 3 parmağa dağılan medyan sinirin baskı altında kalması sonucu parmaklarda ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlük hali.

hastalık hastası

kendisine doktora gitmeden önce teşhis koymaya çalışan ve belirtilerini araştırırken acabalarla kendini kaybeden insan türü.

huzursuz bağırsak sendromu

kalın bağırsağı etkileyen bir işlevsel sindirim problemidir. diyet, yaşam tarzı ve stresi dengesini düzenleyerek belirtiler kontrol edilebilir.

tatil kalbi sendromu

tatillerde aşırı yemek yemek, uyku düzenin bozulması, sıvı kaybı, alkol tüketimi ve adrenalin sporlarının yoğun şekilde yapılmasının kalbi anlık yormasının neticesinde ortaya çıkan sendrom.

elfabe

"el ve parmak yapılarımız ile yüz hatlarımız davranışlarımızı belirleyen genetik kodlar içerir. bu genetik kodlama; kişinin iç hâllerinden, yeteneklerinden, hastalıklarından, başarılı ya da başarısız olabileceği girişimlerinden haberler verdiği gibi düşünce süreçlerini de belirler."

şeklinde bir temaya odaklanmış gazeteci mehmet ali bulut'un 2014 hayat yayınlarından çıkan kitabı. bir nevi el falı bakıp kişilik analizi yapabilirsiniz.

kırık kalp sendromu

vücut tarafından yoğun strese karşı verilen bir savaş olan bu sendrom, kalp krizine benzer bulgulara sahiptir. 1990 yılında japon hiraru sato tarafından keşfedilmiştir. tıptaki diğer adı (bkz:apikal balon sendromu) dur.

savant sendromu

otizm başta olmak üzere zihinsel ve gelişimsel anlamda engellere sahip olan bireylerde, bu engellerle zıtlık gösterecek boyutta şaşırtıcı matematik, müzik gibi yeteneklerin açığa çıktığı sendromdur.

simian çizgisi

avuç içerisinde yatay şekilde bulunan tek çizgidir. bazen iki elde, bazende tek elde görülebilir. genel olarak down sendromlu kişilerin yüzde 50'sinde bu tip el çizgisi bulunurken, sağlıklı kişilerin %1 i bu çizgiye sahip olabilmektedir.
  • /
  • 18

27 ocak 2012 istanbul kar yağışı

insanın yaşlandığını anladığı an

pisuvardaki siyah killarınızın beyazladığını farkettiğiniz andır. o an hayatınızın en büyük tra jedisidir artık. olur olmadık zamanlarda suskunlaşmaya başlarsınız.

çocukluğunuzda henüz minicik bir yavru bear olduğunuz, mandalinayesili pantolon giydiğiniz, arkadaşlarınızla bearabeare sabahlara kadar pony slaystation oynadığınız , yaşadığınız küçük ve şirin mahallede, mahallenin bakkalinin kocasinın size elma şekeri verdiği günleri hatırlarsınız.

gençliğinizde bear sikertir tavırlarla ortalarda bir azgın ve aynı zamanda naringergedan özgüveniyle
gezdiğiniz, nickimi sallasam ellisi diyerek kimseyi beğenmediğiniz günleri anımsar, hey gidi hey bir zamanlar ciwan gibi delikanlıydım ama şimdi olmuyorneyapsamolmuyor diyerek iç çekersiniz.

yıllar geçmiş, 1baltayasap olamamışsınızdır. eskiden ahmetonskinin saçları kadar karizmatik olan saçlar dökülmeye, bir kelayi olmaya başlamışsınızdır. gençliginizde aslan yürekli richard gibi dikelen sikiniz, zavallı bir yorgun pipiye dönüşmüştür. teselliyi salaş meyhanelerde, rakı şişesinin dibinde her gece sarosbalık olmakta bulursunuz. performansınızdan memnun olmayıp, aaa niye öyle oldu diye soran ve iktidarsız olduğunuzu
ima eden partnerinize utangaç bir edayla askolsunbenöylebirinsanmiyim
dersiniz.

ve honeybeenim gençliğim anne şarkısını her duyduğunuzda keremce duygulara kapılırsınız, gözleriniz dolar. yaşlanmak böyle birşeydir işte.


aileye açılmak

olmazsa olmaz diye uzun bir süre oluşturulan bu algıya kapılıp açıldığım ama günün sonunda o kadar da "onur meselesi" haline getirilmemesi gerektiğini fark ettiğim eylem.

önce kişinin yaşam hakkı ve güvenliği. ne yazık ki sonra onur meselesi... konformist olmayan ama güvenli mücadele yaşatır.

kaliteli başlık sorunsalı

kayganlaştırıcı ve prezervatif cinsel sağlığı bilinçlendirmek adına dağıtılan ürünlerdir. cinsellik sadece sikiş sokuştan ibaret değildir ve ciddi hastalıklara yakalanmak mümkündür. keza girdiğim entry cinsel sağlık konularını konuşmaya karşıt değildi. evet bu sözlük +18 bir sözlük olup cinsel içerikler paylaşılabilir fakat insanların fantazilerini paylaştığı yada partner aradığı bir platform değildir.

kaliteli başlık sorunsalı

son dönemde ayı sözlükte açılan başlıkların düzeysiz ve saçma olması durumudur. benim şahsi görüşüm, bu kadar ortak yönü olan bir lgbti komunitesine sahip bir sözlük olarak daha farklı paylaşımlar yapılabilir. sonuçta biz bir azınlığız ve tek ortak yönümüzün seks veya osbir olduğunu sanmıyorum. halbuki bu platform bir çok insana yardımı dokunabilecek bir güce sahip. insanları bilgilendirme, bakış açılarını genişletme ve sorunları çözmek üzerine açılmış başlıklar görmek yerine göt yalamak gibi başlıklar görmek üzüyor. yapmayın gençler.

ayı sözlük'te homofobik tipler olması

daha çok en ufacık bir eleştiriyi nefret söylemi zanneden bifobik yazarların abartısından kaynaklanmaktadır. biseksüelleri eşcinselden saymadığını söyleyen (bkz:#383707) (bkz:#381623), panseksüelliği ilgi orospusu ve mide bulandırıcı olarak gören (bkz:#389536) kendi türdeşlerinin erkekliğini sorgulayan (bkz:#383644) (bkz:#381318) ve feminen gaylerin ve biseksüellerin homofobiyi yaratan kişiler olduklarını iddia eden (bkz:#381908) (bkz:#388792) feminenlere top diye hakaret eden (bkz:#384029) yazarlar bence önce kendi içselleştirilmiş homofobilerini ortadan kaldırsınlar.

erkeği en sorunlu burç

terk eden sevgili burcu lol

nakhar

yeni sözlük yazarı. aramıza hoş geldin.

(bkz:askk)

Toplam entry sayısı: 349

suriyeliler

tarafı olmadıkları ve kendi ülke yönetimlerinin baskıcı rejimi nedeniyle zorunlu göçe sürüklenen, haddi olmadığı hâlde iç işlerine karışmaktan geri durmayan başka ülkelerin müdahil oldukları savaştan kaçmak suretiyle hain olarak nitelendirilen, ülkemiz yönetiminin yanlış mülteci politikaları neticesinde varlıklarını sürdürmeye çalışan insan topluluğu. müdahil olunmayan ve size topla tüfekle saldırıldığında savaştan kaçıyor olmak asla ama asla "vatan hainliği" olarak değerlendirilemez.

toz pembe degil hayat

ne yaşadığını / düşündüğünü / hissettiğini bilemeyeceğim yabancı birinin, sadece kendi algımla yapabileceğim değerlendirmeler ışığında; hayatı en az benzerleri kadar toz pembe olmayan, kendi fikirlerini / hislerini genel geçer kabul ederken beklediği pozitif ilgiyi göremediğinde ufak bir inceleme ile açtığı başlıkların / yazdığı entry'lerin 6'da biri faşizm, fobi, ötekileştirme ve hakaret içeren yurdum insanı.

eşcinsellerin genellikle terbiyesiz insanlar olması

isa değiliz; hakkını yiyenin, arkandan laf edenin, tavuğuna kışt diyenin haddini bildirmek terbiyesizlik değil, direniştir. hak yiyenin hakkından geldiğinde, arkandan laf edenin yüzüne tükürdüğünde, kimseye zarar vermeden bildiğin yolda yürüdüğünde malûm ahlak penceresine itiveriyorlar insanı... ayrıca *

porto rikolu sendromu

en ufak bir sorunda çevreye ve çevredeki insanlara karşı şiddet gösterme eğilimi. ülkemizde de örneklerine sıkça rastlanan akıl sahibi olmadan sinir sahibi olma durumu. sinirsel ve ruhsal rahatsızlık.

aşırı empati sendromu

"elalem ne der?" ile örülmüş, başkaları için yaşamak olarak adlandırabileceğimiz kişinin devamlı olarak karşısındakinin duygu ve düşünceleriyle ilgilenmesi ve bu durumun bir çeşit ‘aşırı odaklanma’ hali oluşturmasıdır. özellikle kayıp kuşak diyebileceğimiz x kuşağı öncesini bir dönem sanırım pençesine almıştır.

suriyeliler

tarafı olmadıkları ve kendi ülke yönetimlerinin baskıcı rejimi nedeniyle zorunlu göçe sürüklenen, haddi olmadığı hâlde iç işlerine karışmaktan geri durmayan başka ülkelerin müdahil oldukları savaştan kaçmak suretiyle hain olarak nitelendirilen, ülkemiz yönetiminin yanlış mülteci politikaları neticesinde varlıklarını sürdürmeye çalışan insan topluluğu. müdahil olunmayan ve size topla tüfekle saldırıldığında savaştan kaçıyor olmak asla ama asla "vatan hainliği" olarak değerlendirilemez.

meraklıayı

insanın başına ne gelirse meraktan...

heteroseksüel çiftlerin öpüşmesinin iğrenç olması

aşkla yapılan hiçbir eylem iki kişi dışında kimseyi bağlamaz. iğrençliği tartışmak için 1 kişi tarafından dahi iğrenç kabul edilen eylemde bulunmamak gerekir.

aşk eylemi, sokağa tükürmek gibi basit bir eylemle aynı sepete konulamaz.

sputnik news

türkiye'de de faaliyet gösteren rusya menşeili uluslararası haber ajansı.

tr.sputniknews.com

toz pembe degil hayat

ne yaşadığını / düşündüğünü / hissettiğini bilemeyeceğim yabancı birinin, sadece kendi algımla yapabileceğim değerlendirmeler ışığında; hayatı en az benzerleri kadar toz pembe olmayan, kendi fikirlerini / hislerini genel geçer kabul ederken beklediği pozitif ilgiyi göremediğinde ufak bir inceleme ile açtığı başlıkların / yazdığı entry'lerin 6'da biri faşizm, fobi, ötekileştirme ve hakaret içeren yurdum insanı.

suriyeliler

tarafı olmadıkları ve kendi ülke yönetimlerinin baskıcı rejimi nedeniyle zorunlu göçe sürüklenen, haddi olmadığı hâlde iç işlerine karışmaktan geri durmayan başka ülkelerin müdahil oldukları savaştan kaçmak suretiyle hain olarak nitelendirilen, ülkemiz yönetiminin yanlış mülteci politikaları neticesinde varlıklarını sürdürmeye çalışan insan topluluğu. müdahil olunmayan ve size topla tüfekle saldırıldığında savaştan kaçıyor olmak asla ama asla "vatan hainliği" olarak değerlendirilemez.

insan vücudundaki oranlar

bunları biliyor musunuz başlığı oluşturulabilecek bilgilerdir.

✓ ayak uzunluğu, insan kafası ölçüsüne eşittir.

✓ el uzunluğu, yüzünüzün uzunluğuna eşittir.

✓ kulak uzunluğu, göz birleşim çizgisinden burun bitim çizgisine kadar olan mesafedir.

✓ kafa ölçüsü boy uzunluğunun 7 de 1 i kadardır.

✓ boy uzunluğu orta parmak uzunluğunun 17 katıdır.

✓ el bileğinden dirsek büküm cizgisine kadar olan mesafe yine kafa ölçüsünü verir.

✓ omuz ölçünüzü kafa ölçünüzü 2 ile çarpıp ense kalınlığını çıkarırsanız bulabilirsiniz.

✓ pantolon alırken düğmelerini kapatıp bir ucunu göbek deliğinize koyduğunuzda bir ucunu kıç çatalı üzerinde bir noktaya denk geliyorsa denemenize gerek yoktur.

✓ boyun çevresinin 2 kati bel çevrenizi verir.

✓ en merak edilen şey penis boyudur ki onu da işaret parmağınız ve baş parmağınızı alfabemizin 15. harfi olan büyük l harfi şeklinde açtığınızda işaret ve baş parmak uçları arasındaki mesafe ölçüsüdür.

total olarak bütün canlılar ölçülü bir yaratılışa sahiptir. (bkz: altın oran)

toz pembe degil hayat

ne yaşadığını / düşündüğünü / hissettiğini bilemeyeceğim yabancı birinin, sadece kendi algımla yapabileceğim değerlendirmeler ışığında; hayatı en az benzerleri kadar toz pembe olmayan, kendi fikirlerini / hislerini genel geçer kabul ederken beklediği pozitif ilgiyi göremediğinde ufak bir inceleme ile açtığı başlıkların / yazdığı entry'lerin 6'da biri faşizm, fobi, ötekileştirme ve hakaret içeren yurdum insanı.

kendini bir kitap adıyla anlat

el sexo de los ángeles

2012 yapımı xavier villaverde'nin yönetmenliğini yaptığı ispanyol filmi...

bir kadın ve iki erkek arasında geçen aşk hikayesi...