nakhar

Durum: 445 - 67 - 0 - 0 - 22.11.2020 02:50

Puan: 5894 - Sözlük Kezbanı

5 ay önce kayıt oldu. 8.Nesil Yazar.

0
  • /
  • 23

eşcinsel evliliğin türkiye'de yasal olacağı tarih

avrupa'daki verilmiş/kazanılmış hakların iptal edilmesi daha olası bir durumdur!

söylemek vs söylenmek

söylemek ile söylenmek arasında bir harf farkı var gibi görünse de hem yöntemi, hem yarattığı etki, hem de sonuçları birbirinden çok farklıdır. söylemek bir eylem (davranış), söylenmek bir eylemsizliktir. (içine konuşma ve davranamayıştır.) söylemediklerinizin tamamı söylenmektir.

anlaması lazım...gibi beklentileri oluşturan tam da budur. (bkz: ilişkilerde ne yapmalı temalı entryler)

call me by your name

kitabı da filmi de ahım şahım değil, sadece popülerdir. lgbt bahane satışlarım şahane durumu.

ismiyle müsemma

kişinin ismi ile karakterinin ya da mesleğinin bir şekilde örtüşmesi durumu. (bkz: ismin karaktere etkisi)

victoria

18 yaşında tahta geçmiş büyük britanya kraliçesi. 9 çocuk doğurmuştur.

ideal duş alma sıklığı

normal terleyen sağlıklı biri için:

mevsim yaz;
evden çıkılıyorsa: günde "en az" 2 kez
evden çıkılmıyorsa: günde "en az" 1 kez

mevsim kış;
evden çıkılıyorsa: günde 1 kez (dönüşte alınması daha iyi)
evden çıkılmıyorsa: 2 günde 1 kez

pandemi dönemi;
evden çıkılıyorsa mevsim yaz: günde "en az" 2 kez
evden çıkılmıyorsa mevsim yaz: günde "en az" 1 kez
evden çıkılıyorsa mevsim kış: günde "en az" 1 kez
evden çıkılmıyorsa mevsim kış: günde 2 günde 1 kez

şeklinde kategorize edebileceğim rituel.

ayı sözlük'teki cinsel içerikli başlıkların fazlalığı

rahatsız olanlar ve edilenler için "başlık/yazar engelleme" gelmelidir. ahlâk zabıtaları var, (bkz:mahalle baskısı) var... var da var, davar!

(bkz: dervişin zikri neyse fikri de odur)

mehmet ali erbil

domino taşı gibi devrilmişlerdi arka arkaya biri şovuna döndü bu da şovmenliğine döner.

(bkz:kaçış sendromu)

mücbir sebepler

bir nebze magazin takip etmeyi gerektiren, arkadaşlarımın hunharca güldüğü ama kendimi zorlasam da maksimum 23 dakika dayababildiğim geyik programı.

küfür

vurgu, tonlama jest ve mimikler uygun bünyede bir araya geldiğinde en basit hâl hatır sorma cümlesi bile küfür sayılır.

köpeklerin burnu neden siyahtır

martı yayınlarından 2017'de çıkan eğlenceli bilgiler içeren kitap.
yazarı: jon blake, türkçe çevirisi semih koç tarafından yapılmıştır.

köpek

400'den fazla ırkı olan, etçil, memeli bir hayvan. yapılan araştırmalarda yetişkin bir köpeğin 3-5 yaşlarında bir çocuğun zekâsına sahip olduğu ortaya konmuştur.

seri eksi oy veren ezik

1 dakika içinde 3 eksi verip deyim yerindeyse * gitmiştir. tahminlerime göre cahildir, ergendir, tribal enfeksiyonu vardır. şahsi fikrime eksi verilmesi değil tamamen bilgi içeren ve şahsi fikir bildirmeyen bir konuya neden eksi versindir? *

demis roussos

tam adı: artemios (demis) ventouris roussos olan yunan şarkıcı ve bas gitarist. albümleriyle dünyaca ünlenmiş, 2015'te hayatını kaybetmiştir.

albümlerinden bazıları:
1973 - forever and ever
1980 - man of the world
1986 - die grosse erfolge
1992 - golden voice - golden hits of demis roussos

marc almond

tam adı: mark peter sinclair almond olan ingiliz şarkıcı, söz yazarı ve besteci. uluslararası başarı kazanan 45 albüm ve sayısız single çalışmasının sahibidir.

albümlerinden bazıları:

1988 the stars we are
1989 jacques
1990 enchanted
1991 tenement symphony
1996 fantastic star

insanlara hakettiğinden fazla değer vermek

insan bir aynadır. karşınızdaki kişiden nasıl bir değer görmek istiyorsanız ona göre davranırsınız. sizin dışınızdaki insanların sizin vereceğiniz değerlendirmeye ya da hak ettiğini düşündüğünüz bir değerleri yoktur aslında. sizin onlara biçtiğiniz değer yargılarınız vardır. iki kişinin anlaşabilme durumuna göre verdiğiniz bu değer yükselir veya alçalır. hayatınıza kötü gelmiş tüm insanlardan öğrendiğiniz şeyler vardır. 2020 yılının değerlendirme kriteriyle:

insanlara hak ettiğinden fazla değer vermekten kaçınmanın bir yolu var;
"kimseyi değerlendirmemek."

stem+a

bilimin sınırlarını, sanat yardımıyla akıllı ve yaratıcı fikirlere dönüştürerek genişletme çalışmalarının tümü.

stem

(bkz: stem+a) a: art (sanat)

bilime sanatsal yaklaşım.

anna madrigal

biri var olmadan diğeri varolamayacakmış hissi yaratan yazar. ergen dedektörü, tüm enerjisini (bkz:özdemirsavar) olmak için kullandığını düşündürmektedir. *

tek eşlilik

dışarıda farklı lezzetler olduğu aşikardır fakat evde bir mutfağınızın olduğu ve gerekli malzemeleri kullanırsanız her lezzeti evdeki o mutfakta hazırlayabilirsiniz. birbirine mutfak olma durumudur tek eşlilik.

malzemeler:
✓ inanmak
✓ ne istediğini bilmek
✓ gayret etmek /çabalamak
✓ iki ayrı insan olduğunu unutmamak
✓ sorunları konuşmak
✓ kendine has bir dil geliştirmek
✓ ben buyum tuzağına düşmemek. gibi.
  • /
  • 23

seri eksi oy veren ezik

engelle

eksi sözlükte olan bu seçenek ve tabii ki bonus olarak başlıklarını engelle bize de lazım. neden olmasın ki. bazı üyeleri görmeye tahammül edemiyorum, eminim bana da etmeyen vardır... :)

burhan kuzu

başkanlık sisteminin gelmesi için yırtınan,
muhalefet üyelerini terörist ilan eden,
zindaşti vb skandallarda adı geçen,
covidin abartıldığını söyleyip covid yönetimimizi yere göre sığdıramayan,
hatta başkanlık sistemi olmasaydı covid'i yenemezdik diyen,
billimsel düşünceden uzak profesör bugün covid 19 yüzünden hayatını kaybetmiş.

üzüldüm çünkü bu dünyada yargılanamadan gitti. gerçi hoş, yargılansaydı da "ak"lanırdı. tanrı'nın adaleti üzerine olsun.

yabancı aksan sendromu

yazarın anlatmaya çalıştığı durumun ingiliz aksanını kullanabilme yetisi ile alakası olmadığı kanaatindeyim. burada anlatılan beyin travması sonrası insanların bazen bir dili ve aksanını travma öncesine nazaran çok daha kolay öğrenebildiği bir durum anlatılıyor.

bu biraz travma sonrası birden kişinin yeni bir yeteneğinin ortaya çıkmasına benziyor. mesela travma sonucu birinin daha önce hiç çalmadığı bir enstrümanı kolayca çalabilme yeteneği kazanması gibi.

27 ocak 2012 istanbul kar yağışı

insanın yaşlandığını anladığı an

pisuvardaki siyah killarınızın beyazladığını farkettiğiniz andır. o an hayatınızın en büyük tra jedisidir artık. olur olmadık zamanlarda suskunlaşmaya başlarsınız.

çocukluğunuzda henüz minicik bir yavru bear olduğunuz, mandalinayesili pantolon giydiğiniz, arkadaşlarınızla bearabeare sabahlara kadar pony slaystation oynadığınız , yaşadığınız küçük ve şirin mahallede, mahallenin bakkalinin kocasinın size elma şekeri verdiği günleri hatırlarsınız.

gençliğinizde bear sikertir tavırlarla ortalarda bir azgın ve aynı zamanda naringergedan özgüveniyle
gezdiğiniz, nickimi sallasam ellisi diyerek kimseyi beğenmediğiniz günleri anımsar, hey gidi hey bir zamanlar ciwan gibi delikanlıydım ama şimdi olmuyorneyapsamolmuyor diyerek iç çekersiniz.

yıllar geçmiş, 1baltayasap olamamışsınızdır. eskiden ahmetonskinin saçları kadar karizmatik olan saçlar dökülmeye, bir kelayi olmaya başlamışsınızdır. gençliginizde aslan yürekli richard gibi dikelen sikiniz, zavallı bir yorgun pipiye dönüşmüştür. teselliyi salaş meyhanelerde, rakı şişesinin dibinde her gece sarosbalık olmakta bulursunuz. performansınızdan memnun olmayıp, aaa niye öyle oldu diye soran ve iktidarsız olduğunuzu
ima eden partnerinize utangaç bir edayla askolsunbenöylebirinsanmiyim
dersiniz.

ve honeybeenim gençliğim anne şarkısını her duyduğunuzda keremce duygulara kapılırsınız, gözleriniz dolar. yaşlanmak böyle birşeydir işte.


aileye açılmak

olmazsa olmaz diye uzun bir süre oluşturulan bu algıya kapılıp açıldığım ama günün sonunda o kadar da "onur meselesi" haline getirilmemesi gerektiğini fark ettiğim eylem.

önce kişinin yaşam hakkı ve güvenliği. ne yazık ki sonra onur meselesi... konformist olmayan ama güvenli mücadele yaşatır.

kaliteli başlık sorunsalı

kayganlaştırıcı ve prezervatif cinsel sağlığı bilinçlendirmek adına dağıtılan ürünlerdir. cinsellik sadece sikiş sokuştan ibaret değildir ve ciddi hastalıklara yakalanmak mümkündür. keza girdiğim entry cinsel sağlık konularını konuşmaya karşıt değildi. evet bu sözlük +18 bir sözlük olup cinsel içerikler paylaşılabilir fakat insanların fantazilerini paylaştığı yada partner aradığı bir platform değildir.

kaliteli başlık sorunsalı

son dönemde ayı sözlükte açılan başlıkların düzeysiz ve saçma olması durumudur. benim şahsi görüşüm, bu kadar ortak yönü olan bir lgbti komunitesine sahip bir sözlük olarak daha farklı paylaşımlar yapılabilir. sonuçta biz bir azınlığız ve tek ortak yönümüzün seks veya osbir olduğunu sanmıyorum. halbuki bu platform bir çok insana yardımı dokunabilecek bir güce sahip. insanları bilgilendirme, bakış açılarını genişletme ve sorunları çözmek üzerine açılmış başlıklar görmek yerine göt yalamak gibi başlıklar görmek üzüyor. yapmayın gençler.

ayı sözlük'te homofobik tipler olması

daha çok en ufacık bir eleştiriyi nefret söylemi zanneden bifobik yazarların abartısından kaynaklanmaktadır. biseksüelleri eşcinselden saymadığını söyleyen (bkz:#383707) (bkz:#381623), panseksüelliği ilgi orospusu ve mide bulandırıcı olarak gören (bkz:#389536) kendi türdeşlerinin erkekliğini sorgulayan (bkz:#383644) (bkz:#381318) ve feminen gaylerin ve biseksüellerin homofobiyi yaratan kişiler olduklarını iddia eden (bkz:#381908) (bkz:#388792) feminenlere top diye hakaret eden (bkz:#384029) yazarlar bence önce kendi içselleştirilmiş homofobilerini ortadan kaldırsınlar.

Toplam entry sayısı: 445

suriyeliler

tarafı olmadıkları ve kendi ülke yönetimlerinin baskıcı rejimi nedeniyle zorunlu göçe sürüklenen, haddi olmadığı hâlde iç işlerine karışmaktan geri durmayan başka ülkelerin müdahil oldukları savaştan kaçmak suretiyle hain olarak nitelendirilen, ülkemiz yönetiminin yanlış mülteci politikaları neticesinde varlıklarını sürdürmeye çalışan insan topluluğu. müdahil olunmayan ve size topla tüfekle saldırıldığında savaştan kaçıyor olmak asla ama asla "vatan hainliği" olarak değerlendirilemez.

toz pembe degil hayat

ne yaşadığını / düşündüğünü / hissettiğini bilemeyeceğim yabancı birinin, sadece kendi algımla yapabileceğim değerlendirmeler ışığında; hayatı en az benzerleri kadar toz pembe olmayan, kendi fikirlerini / hislerini genel geçer kabul ederken beklediği pozitif ilgiyi göremediğinde ufak bir inceleme ile açtığı başlıkların / yazdığı entry'lerin 6'da biri faşizm, fobi, ötekileştirme ve hakaret içeren yurdum insanı.

eşcinsellerin genellikle terbiyesiz insanlar olması

isa değiliz; hakkını yiyenin, arkandan laf edenin, tavuğuna kışt diyenin haddini bildirmek terbiyesizlik değil, direniştir. hak yiyenin hakkından geldiğinde, arkandan laf edenin yüzüne tükürdüğünde, kimseye zarar vermeden bildiğin yolda yürüdüğünde malûm ahlak penceresine itiveriyorlar insanı... ayrıca *

porto rikolu sendromu

en ufak bir sorunda çevreye ve çevredeki insanlara karşı şiddet gösterme eğilimi. ülkemizde de örneklerine sıkça rastlanan akıl sahibi olmadan sinir sahibi olma durumu. sinirsel ve ruhsal rahatsızlık.

aşırı empati sendromu

"elalem ne der?" ile örülmüş, başkaları için yaşamak olarak adlandırabileceğimiz kişinin devamlı olarak karşısındakinin duygu ve düşünceleriyle ilgilenmesi ve bu durumun bir çeşit ‘aşırı odaklanma’ hali oluşturmasıdır. özellikle kayıp kuşak diyebileceğimiz x kuşağı öncesini bir dönem sanırım pençesine almıştır.

suriyeliler

tarafı olmadıkları ve kendi ülke yönetimlerinin baskıcı rejimi nedeniyle zorunlu göçe sürüklenen, haddi olmadığı hâlde iç işlerine karışmaktan geri durmayan başka ülkelerin müdahil oldukları savaştan kaçmak suretiyle hain olarak nitelendirilen, ülkemiz yönetiminin yanlış mülteci politikaları neticesinde varlıklarını sürdürmeye çalışan insan topluluğu. müdahil olunmayan ve size topla tüfekle saldırıldığında savaştan kaçıyor olmak asla ama asla "vatan hainliği" olarak değerlendirilemez.

meraklıayı

insanın başına ne gelirse meraktan...

heteroseksüel çiftlerin öpüşmesinin iğrenç olması

aşkla yapılan hiçbir eylem iki kişi dışında kimseyi bağlamaz. iğrençliği tartışmak için 1 kişi tarafından dahi iğrenç kabul edilen eylemde bulunmamak gerekir.

aşk eylemi, sokağa tükürmek gibi basit bir eylemle aynı sepete konulamaz.

sputnik news

türkiye'de de faaliyet gösteren rusya menşeili uluslararası haber ajansı.

tr.sputniknews.com

toz pembe degil hayat

ne yaşadığını / düşündüğünü / hissettiğini bilemeyeceğim yabancı birinin, sadece kendi algımla yapabileceğim değerlendirmeler ışığında; hayatı en az benzerleri kadar toz pembe olmayan, kendi fikirlerini / hislerini genel geçer kabul ederken beklediği pozitif ilgiyi göremediğinde ufak bir inceleme ile açtığı başlıkların / yazdığı entry'lerin 6'da biri faşizm, fobi, ötekileştirme ve hakaret içeren yurdum insanı.

suriyeliler

tarafı olmadıkları ve kendi ülke yönetimlerinin baskıcı rejimi nedeniyle zorunlu göçe sürüklenen, haddi olmadığı hâlde iç işlerine karışmaktan geri durmayan başka ülkelerin müdahil oldukları savaştan kaçmak suretiyle hain olarak nitelendirilen, ülkemiz yönetiminin yanlış mülteci politikaları neticesinde varlıklarını sürdürmeye çalışan insan topluluğu. müdahil olunmayan ve size topla tüfekle saldırıldığında savaştan kaçıyor olmak asla ama asla "vatan hainliği" olarak değerlendirilemez.

insan vücudundaki oranlar

bunları biliyor musunuz başlığı oluşturulabilecek bilgilerdir.

✓ ayak uzunluğu, insan kafası ölçüsüne eşittir.

✓ el uzunluğu, yüzünüzün uzunluğuna eşittir.

✓ kulak uzunluğu, göz birleşim çizgisinden burun bitim çizgisine kadar olan mesafedir.

✓ kafa ölçüsü boy uzunluğunun 7 de 1 i kadardır.

✓ boy uzunluğu orta parmak uzunluğunun 17 katıdır.

✓ el bileğinden dirsek büküm cizgisine kadar olan mesafe yine kafa ölçüsünü verir.

✓ omuz ölçünüzü kafa ölçünüzü 2 ile çarpıp ense kalınlığını çıkarırsanız bulabilirsiniz.

✓ pantolon alırken düğmelerini kapatıp bir ucunu göbek deliğinize koyduğunuzda bir ucunu kıç çatalı üzerinde bir noktaya denk geliyorsa denemenize gerek yoktur.

✓ boyun çevresinin 2 kati bel çevrenizi verir.

✓ en merak edilen şey penis boyudur ki onu da işaret parmağınız ve baş parmağınızı alfabemizin 15. harfi olan büyük l harfi şeklinde açtığınızda işaret ve baş parmak uçları arasındaki mesafe ölçüsüdür.

total olarak bütün canlılar ölçülü bir yaratılışa sahiptir. (bkz: altın oran)

toz pembe degil hayat

ne yaşadığını / düşündüğünü / hissettiğini bilemeyeceğim yabancı birinin, sadece kendi algımla yapabileceğim değerlendirmeler ışığında; hayatı en az benzerleri kadar toz pembe olmayan, kendi fikirlerini / hislerini genel geçer kabul ederken beklediği pozitif ilgiyi göremediğinde ufak bir inceleme ile açtığı başlıkların / yazdığı entry'lerin 6'da biri faşizm, fobi, ötekileştirme ve hakaret içeren yurdum insanı.

yalnız yaşayan gay

3 kategoride incelenebilir.

1. kategori: gevşek tür.
mahalle kültürüne adapte olabilmiş olanlari, mahallenin kadınlarına adeta bir evlat, diğer komşuları cekistirebilecekleri bir kafa dengi olabilecek insan türüdür. evlat olsa bu kadar sevilir hissiyatı yaratan her mahalleye bir tane lazım alışılagelmişin dışındaki mahalle delikanlısı. semt tercihleri 1 gün görülmese öldü endişesi ile kapisinin çilingir ile açılacağı mahallelerdir.genelde öldükleri 1 saat ila 1 gün içinde belli olur.

2. kategori: snob tür
onlar ulasilmazi oynar, gelen olursa kapıyı yarım aralar, komşuluk etmez yiyecek getiren komşulardan bir şey almaz çok samimi olmazlar. o kapının tam açılacak olursa 1. kategoriye düşeceklerini bilirler. semt tercihleri ölse haberi cesedinin kokusundan ortaya çıkacak mahallelerdir. genelde öldükleri 1 ila 2 hafta içinde belli olur.

3. kategori: reel tür
gerektiği kadar samimi olup gerektiği kadar ilişki kurarlar... selamlasir, ayak üstü her konuda konuşulabilir fakat ev oturması şeklinde komşuluk etmezler. insanı ilişkileri gereken ölçüde gelişmiştir. densizlik ve özel hayat sorularını cevaplamazlar. evi beğendikleri ve rahat ettikleri sürece istedikleri her semtte oturabilirler. genelde öldükleri 2 ila 3 gün içinde belli olur.

kendini bir kitap adıyla anlat