ideal duş alma sıklığı

normalde her gün sabah ve akşam duş alırım ama bu alışkanlığımı nasıl edindim ve neden doğruluğunu hiç sorgulamadım bilmiyorum. bir süre önce her gün duş almanın doğal olmadığını ileri süren bir yazı okumuştum. hazır karantinadayken de denemeye karar verdim. 4 gündür duş almıyorum şu an. hedefim 10 gün daha dayanıp 14 güne tamamlayıp gözlemde bulunmak. ailem zaten güzel bir kokuyu haketmiyor. ben de katlanıyorum ne de olsa kendi kokum nolucak ki.
su israfı yolu ile küresel ısınmaya etkimiz de beni bunu denemeye itti.
ne kadar kirlendiğine ve kendini ne kadar kirli hissettiğine bağlı. çocukken haftada bir gün yıkanırdım, sıkıntı da hissetmezdim. hatta nefret ederdim banyo yapmaktan.
normal terleyen sağlıklı biri için:

mevsim yaz;
evden çıkılıyorsa: günde "en az" 2 kez
evden çıkılmıyorsa: günde "en az" 1 kez

mevsim kış;
evden çıkılıyorsa: günde 1 kez (dönüşte alınması daha iyi)
evden çıkılmıyorsa: 2 günde 1 kez

pandemi dönemi;
evden çıkılıyorsa mevsim yaz: günde "en az" 2 kez
evden çıkılmıyorsa mevsim yaz: günde "en az" 1 kez
evden çıkılıyorsa mevsim kış: günde "en az" 1 kez
evden çıkılmıyorsa mevsim kış: günde 2 günde 1 kez

şeklinde kategorize edebileceğim rituel.
dışarı çıkıp terlemiyorsanız 2 güne bir idealdir, yazları aynı gün içinde 2 defa aldığım zaman da oldu,fazlası saça zarar diye biliyorum ben de bilimsel bir kanıta sahip olamasam da
ortalama 2 günde 1 idealdir. mevsimlere ve kişiye göre değişebilir. diğer yazarların belirttiği üzere fazlası saça zarardır. saçın kuruyup dökülmemesi ve canlı kalması için bir miktar yağlı olması gerekir. ayrıca kendi gözlemlerime göre her gün duş almak vücudun ph dengesini bozuyor. cilt kuruyor, pürüzsüzlüğünü kaybediyor ve en önemlisi de kişi kendi kokusunu kaybediyor. kişiye özel olan kokunun oluşması için bir miktar yağ ve ter salgılanmalı. sürekli duş almak ve kimyasala maruz kalmak oldukça zararlı. yazın her gün duş aldığımda vücut kokum değişmişti. genel olarak birlikte olduğum kişiler ve yakın temasta bulunduğum arkadaşlarım ten kokumu çok beğenir. yazın duş almaktan ter kokum bile değişmişti. beni rahatsız edici düzeyde kötüydü, ki dediğim gibi her gün duş alıyordum. havalar soğuduğu ve evden çıkmadığım için pasaklı bir şekilde oturuyorum. 3-4 güne çıktı duş sıklığım. buna binaen saçlarım canlandı, ten kokum düzeldi. tek yaptığım şey yüzümü soğuk su ve jelle yıkayıp toniklemek. siyah noktalara karşı temizlik şart.
yaz kış, dışarı çık ya da çıkma, benim için her gün olan sıklık.