anton çehov

sosyal yayınlardan çıkartılmış olan "çehov - oyunlar" isimli başucu kitabına can veren kişidir, eğer frekansı yakalanabilirse hayata ayrı bir anlam ve bakış açısı katar...
tam adı;anton pavloviç çehov'dur.rusya'nın sembol ismi,hikayeleri öz,kısa ve nettir. vanya dayı'dan gelsin: "bir insanın her şeyi güzel olmalıdır. yüzü, giyimi, iç dünyası, düşünceleri…" fazla sözde gerek de yoktur zaten.

sosyal değişimleri öylesine iyi yansıtır ki,zaten onu öne çıkaran en güzel özelliği kanımca budur. karakterleri aslında birbirlerinden farklı değildir,yazarın simge bazı karakterleri vardır. bunlar her hikayede farklı bir isim alır ancak verdikleri mesajlar yada yazarın vermek istediği,dikkat çekmek istediği konu bu karakterlerde hep sabittir. fazla simgecidir,bu yüzden;okurken yada izlerken önceden araştırma yapmakta fayda vardır,yada o kültüre az çok hakim olmak gereklidir.yoksa bazı şeyler gözden kaçar.
(bkz: vanya dayı),(bkz: vişne bahçesi),(bkz: martı) en popüler oyunları. geçen yıl,türkiye'nin bir çok şehrinde,tiyatrolarda çehov haftası olmuştu.
rus yazar. kısa öyküleri iyidir, oyunları okumayı/izlemeyi bilirseniz iyi bilmezseniz karabasan gelir; oyunlarında devrim öncesi havada asılı zamanı, rahatsız edici sessizliği, dinginliği ve insanların çaresizlikleriyle, aristokrasinin çöküşüyle birlikte burjuva sınıfının iktidara gelişini ve bu süreçteki kiyüzlülüklerini altmetinle aktarır.