asghar farhadi

1972 doğumlu iranlı sinema yönetmeni.84 ve 89. akademi ödüllerinden yabancı dilde en iyi film ödülüyle dönmüştür.
filmlerini izlerken nuri bilge gelir aklınıza, filmlerindeki karakter çizimindeki başarı sizi günlük hayatın içinden bir kesit izlenimi verdirir. filmleri o kadar gerçek hayattandır ki kameralar olmadan tanrı bakış açısıyla filmdekilerin hayatını süzseniz ancak bu kadar abartısız ve berrak çizimlerle karşılaşırsınız.
bunu ifade etmek için de zaten dostoyevski film yapsa ancak bunu yapabilirdi denilir.

89. akademi ödüllerine amerikan başkanı trump'ın politikalarıyla ülkeye giriş ve çıkışların zorlaşmasından ötürü katılamamıştır.fakat yapacağı konuşma yazılı bir demeç halinde yayınlamıştır. okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum
en bilindik iranlı yönetmen sanırım. filmlerinde sır ve gizem unsurlarına istinasız yer verir. son filmi hariç bütün filmleri başyapıt kalitesinde bana göre. en sevdiğim filmi çarşamba ateşi.
bu abimiz yukarida belirtildiği gibi gizem unsuruna çok dikkat eder. aslında her şeyi verir fakat ee şimdi ne olacak diye düşündürtmeyi sever.
aynı zamanda filmlerini göstergebilimsel yöntemle bakıldığında ayrı bir keyif verir.
bir ayrılık, satıcı, elly hakkında gibi güzel filmlerin yönetmenidir. iran filmlerinin kendisine has tınısı olduğunu düşündürten kişidir bana aynı zamanda. başka iran filmlerini de izlediğimde bu kanıya varmıştım. hep bir gündelik olan içerisinden, ufacık ayrıntılardan daha büyük meseleleri anlatma olayı var. bir de sakin, naif bir şiir tadında filmleri. didem madak okuyormuş gibi hissediyor insan.