aşırı pintiler

orijinal adı extreme cheapskates olan tlc'de yayınlanan, kazandıkları parayı mezara götürmeyi düşünen insanların ufacık şeylere dahi para harcamamak için kırk takla attıklarını gözler önüne seren bir reality show. yoldan bulduğu ölü hayvanı pişirip misafirine yedireni mi ararsın, dişini evde kocasına çektireni mi yoksa idrarıyla çiçekleri sulayanı mı ararsın hepsi bu manyak programda mevcut. gerçi kemerleri sıkmak isteyenler için ideal ve yol gösterici de olabilir. mesela ben artık yıkandığım suyu bir kovada biriktirip onla tekrar tekrar yıkanıyorum, bu şekilde su faturam yarı yarıya indi. evet, delirdim!

bir bölüm linki bırakalım. bu bölümde amerika'da finans müdürlüğü yapan japon ablamızın çöpten yiyecek toplayıp misafirlere yedirmesini, on yıllardır aynı donu giymesini, tuvalet kâğıdını kurutup kurutup tekrar kullanmasını (bu sonki olmayabilir bu bölümde) izleyeceğiz. kadın bir de misafirler yemeklerin hepsini yedikten sonra söylüyor yiyecekleri çöpten topladığını. yiyen kadın kusacak gibi oluyor, sonra ev sahibi kadın pasta getiriyor, çöpten toplanmış mis gibi, bunlar da gerçeği bile bile yiyor. ya çok açlar ya da battı balık yan gider hesabındalar.

bu bölümü tvde izlemiştim. eğer içinizde cimri olduğunu düşünen varsa, fikriniz 'ben aslında cömert bile sayılırım' a doğru evrilecek.
benim gönlüm baya sabancı falanmış dedim. öyle bir zenginlik.

bir bölüm de kadının biri kızının düğününü okulun spor salonunda yapıyordu ve ucuz diye ikinci el olup üzerinde köpek pisliği olan bir gelinlik kiralıyordu , düğün pastası kartondu ve bedava kiraladı , düğün yemeği diye de ekmekleri bölerek tost yapmıştı ben utandım kızın adına o an.
halinize şükrettiren program
izlediğim bir bölümünde kadının çamaşır makinesinin çamaşır makinesinin lastiğinde biriken pamukları toplayıp, kurutup, biriktirdiği ve sonra onları makyajını silerken kullandığı aşırı garip program. yine aynı kadın bulaşık makinesinin sıcaklığı boşa gidiyor diye bulaşıklarını yıkarken makinenin içinde lazanya pişiriyordu.

bir kere de eşi duşta fazla kaldı diye gidip vanadan suyu kapatan bir manyak vardı. izlemesi pek bir zevkli tlc programı daha.