atanamayan öğretmenler

devletin açıktaki öğretmen sayısını karşılayacak kadar atama yapmaması sonucu ortaya çıkan, sosyal medyada zaman zaman insana bıkkınlık veren kampanyalar yaparak markalaşan insanlar. ben de onlardan biriyim.

bildiğiniz gibi ülkemizde öğretmen yetiştirme görevi eğitim fakültelerine verilmiştir. ancak başarısız yüksek öğretim politikaları yüzünen her sene üniversitelerden on binlerce temel bilim (fizik, matematik, edebiyat vs.) mezunu çıkmakta ve bu insanları istihdam edecek başka bir yer olmadığı için bu insanlara da formasyon eğitimi alarak öğretmen olma hakkı verilmiştir.

eğitim fakültesi mezunlarına bu formasyonlular da eklenince tabii sayı atanamayacak kadar artıyor.

enteresan olan çoğunlukla bu insanların atanmayı beklemek ve sosyal medyada ondan bundan destek istemek dışında bir çabaları olmaması. özel sektörde çalışmayı nedense tercih etmezler çünkü özel çok çalıştırıyordur, fazla çaba bekliyordur falan. sorsanız dürüst olmazlar belki ama pek çoğunun devlet kapısında senelerce beklemesinin sebebi bu devlette olduğunu düşündükleri az ve kötü çalışma hakkıdır.

ben de atanamadım çünkü sınava bile girmedim. mezun olduğumdan beri özelde çalışıyorum ama benle aynı yıl mezun olduğu halde senelerdir baba parasıyla geçinip atama bekleyen yüze yakın sınıf arkadaşım var. bu giriyi okuyanların kızacağını da biliyorum ama burada anlatıldığı kadar büyük bir mağduriyet yok. devlet dışında iş bulma şansı neredeyse sıfır olan sanat tarihçisi, arkeolog, hitit dili uzmanı arkadaşlar bu kadar yaygara koparmıyor. eğitimde özel sektör sanılandan daha büyük ve aslında kaliteli çalışan herkese yer var.