atatürk ilah mıdır

bende atatürk'ü seven bir insanım ama bu fazla abartılı değil mi?
http://www.haber7.com/guncel/haber/27593...
önce ilah nedir mi bilmek gerekiyor yoksa kelimenin 1.ci anlamı ne demek 2.ci anlamı ne demek mi bilmek gerekiyor?türkçe konuşmak ile anlıyorum ve biliyprum demek ne kadar doğrudur.hatun kişi "ilah" derken ne bağlamda söylemiştir?

ilah anlamı; https://www.google.com.tr/search?q=ilah+...


şu da anlam bakımından sözcükler; https://www.turkcebilgi.org/edebiyat/dil...
evet, atatürk ilahtır. türk milletini karanlık günlerde, elde avuçta yokken yoktan var etmiş; çağın medeniyetlerinin daha ilerisinde bir noktaya koymuştur. ve maalesef türk halkı başka ilahlar çıkaramadığı için hala o yıllarda, hatta günden güne gerisinde yaşamaktadır.

ilah (mec.): bir alanda yaratıcılığıyla hayranlık uyandıran, çok beğenilen, çok sevilen, çok tutulan kimse.

olaylara gelecek olursak. atatürk bu milletin hassas yanı olduğu için dönem dönem (özellikle iktidar sıkıştıkça) başvurulan yöntemlerden biri bu saldırılardır. bu olay eş zamanlı türkiye'nin dört bir köşesinde (bana göre) bilinçlice yapılmaktadır. mevcut iktidarın şahane ve tıkırında işleyen medyayı yönlendirme gücü vardır (ister korku, ister yetenek). millet krizden dert yanarken, enflasyon %20leri bulmuşken, bir bir işten çıkarmalar gündemdeyken, fabrikalar kapanırken ve yurdun dört bir yanı iktisadi işgal altındayken bu tartışma. haftaya da bedelli askerlik falan tartışırız. mis gibi memleket. pırıl pırıl.
iktidar sahibi liderler için de kullanılan bir terim olduğundan dolayı ilah kelimesi atatürk'ü tanımlamak için uygun bir kelimedir.

https://eksisozluk.com/entry/17374766

ancak mine kırıkkanat'ın o anlamda kullandığını sanmıyorum. kırıkkanat tanrısal bir anlam yüklemiş. tapıyorum demiş.