ayı oynatmak

1980ler ve öncesinde çingenelerin tekelinde olan meslek. o ayıların bu işi öğrenene kadar ne acılar çektiğini düşünmek bile istemiyorum. burunda demir halkası, boynunda zinciriyle saatlerce 2 ayağı üzerinde yürütülen garibanlarım. o dönemde tabi heyecanla izliyorduk ama şimdi düşünüyorum da iyi ki yasaklanmış.
http://ayisozluk.com/lnk/ayioy

http://www.sabah.com.tr/fotohaber/yasam/bir_zamanlar_turkiye_617364825358?tc=131&albumid=23139&page=3

http://fotogaleri.haberler.com/zamane-turkiyesi-nin-vazgecilmezleri/resim-5/

http://ayisozluk.com/lnk/ayiof
beyoğlu, beşiktaş civarında oynatılan ayılar eskiden geceleri taşkışla 'nın arka bahçesine bırakılırlarmış. bir hocamız anlatmıştı, itü'nün hocaları hiç arka bahçeye gitmezlermiş, bir gün seminere gelen yabancı bir beyefendi merak edip arka bahçeye gitmiş ve ayılarla karşı karşıya kalınca öğrenmişler ayıların oraya bırakıldığını.
horoz dövüştürmek, deve güreştirmek gibi şiddet içerikli aktivitelerde, tabiatında yaban ve kavga olmayan hayvan şiddete sürüklenirken; ayı oynatmakta ise tam tersi evcilleşmeye uygun olmayan bir hayvanın çalgıya çengiye meze yapılması ve bunun eğlence kategorisine sokulması söz konusu.* zorlamanın zorlaması ve devamında zoraki patlaması.

40 yıllık periyotta ayıcıkların evcil olma ve dans edebilme yeteneği üzerine fazla gitmemek gerektiği anlaşılmış ve bu dram terk edilmiştir.*
ayı sözlük olarak meydanlarda tanıtım amaçlı yapabileceğimiz eylemdir .
öncelikle ayının karnını doyurmak gerek tabi çünkü

(bkz: aç ayı oynamaz )
şükür ki bitmiştir ama nasıl bir şey olduğunu da hep merak etmişimdir.

yetişemedim tabii o zamanlara,abim ablamdan duydum hep,fatih'te çok varmış bu ayı oynatıcısından. geldiklerinde bütün mahalle başına toplanıp izliyorlarmış.çocuk aklı diyorlar biz anlamıyorduk hayvanın acı çektiğini işin eğlencesindeydik.tabii oynamak derken;adam hayvanı sopayla dürtünce bir adım ileri bir adım geri gidiyormuş o kadar.benimki de laf işte sanki hayvan kalkıp oryantel oynayacak,ama ayı oynatmak deyince insanın aklına şöyle bir şey geliyor.
daha sonrada def çalan çingenelerin peşine takılıp gidiyormuş bütün çocuklar,peşlerini bırakmıyorlarmış bir türlü.