ayı yağı

ayı yağı; osmanlı döneminde halkın tedavi amacıyla sık başvurduğu maddelerden biridir. ayının dokularından elde edilen katı yağ, kırık-çıkık ve burkulmalarda dışarıdan kullanılırken, bronşit tedavisi için ağızdan alınıyordu.

öte yandan ayı yağı, x. yüzyılda ingilterede boyun iltihaplanmasına, xııı. yüzyılda fransada ise gut hastalığına karşı kullanılıyordu. devenin hörgüçlerinden alınan yağ da ağrı, sızı ve burkulmalarda yumuşatıcı olarak hasta bölgeye uygulanıyordu. bu uygulamada, hasta bölge sabunlu ılık su ile banyo yapıldıktan ve bu yağla yağlandıktan sonra sarılıyordu. diğer kullanımda ise ağrıyan yere deve yağı ile masaj yapılıyordu.

alıntı.

sedef hastalığında cilde sürmek sureti ile kullanılır. saç dökülmesinde başa sürülür. mafsal ağrıları siyatik romatizma ve sırt ağrılarında ayı yağı ile devamlı ovulursa şifalı olur.
tadının ve kokusunun kötü olduğu ve pahalı olduğu söylenir. yendiğinde insana muzaam bir enerji verdiği, romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. aktarlarda bulunabilmekte.