akil insanlar heyeti

son zamanlarda çokça duyduğumuz terimlerden biride akil insanlar, akil adamlar, akil kişilerdir. kısaca;

-akıllı, zeki, sağduyuya sahip, danışılan ve fikirleri doğru, önemli olan kişi.

-yaşantısı ve bilgisi ile aklı başında adam, insan, kişi

-gerekli ve insanlığa faydalı konularda ara buluculuk yapan *

(bkz: akil insanlar heyeti)
sevgili başbakanımızın büyük titizlikler sonucunda oluşturduğu toplam 62 kişiden meydana gelen üyeler topluluğu. bu komisyon üyelerinin esas olarak "süreci tarafsızca, konu ve sorunlara hakim olarak yürütmeye yardım etmek" başlığında olan * bizim bilmiyor-muş gibi yaptığımız gerçeklere nail olacak 7 grup halinde 7 bölgede barış ve hizmet sağlayacak insanlar güruhu.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/229573... *

http://www.samanyoluhaber.com/gundem/Aki... *
gözlerin acun ve nihat doğan'ı aradığı heyettir. malum ülke ortamalasını bu tipler belirliyor. sırtınız yere gelmesin! *

edit: gelen tepkiler üzerine hülya avşar listeden çıkarılmış. yerine banu alkan gelsin diyorum ben!

(bkz: imam osurursa cemaat sıçar)
tamamıyla yandaş kimselerden oluşan grup.
akıllı olmayan insanlar tarafından düşünmesi için seçilen kişi
bir terslik var biz seçmiyor muyduk yahu....demokrasi algım yandı.
barış için ne gerikiyorsa yapılmalı dediğim ve eleştiriye açık olmakla birlikte olumlu bulduğum bu sürecin devamlılığı için oluşturulan bir araçtır.

lakin, bu gün öğrendiğim üzere "akit" gazetesi de bu grubun içine dahil edilmiş,sinirlerim iyice zıplamış kan beynime fırlamıştır*
12 kadın 51 erkek olması düşündürür!
barış fikrini yayacak olan bu zatların homofobik olması garip değil mi?
isimlere dikkat edildiğinde bir çoğunun hükümet yalakası olduğu görülüyor. oral çalışlar bu akil adamlar durumunu kurtarıyor. yoksa çoğu ampüle yakın kesim.
akil adamlara akılı veren malum kişi olduktan sonra bu kadar akil adamı seçmenin mantığını biri bana açıklarsa çok sevineceğim. hepsi padişahımız ne derse o olurcu olduktan sonra ne kıymeti kaldı.

tanım: el maşasıyla akil dağıtacak heyet.
yıllardır her youtube videosunun altına ''türk-kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir!!'' yazan yusuf adayan (28), akil adamlar komisyonu'na seçilmenin şaşkınlığını yaşıyor
http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?ne...
yoksulluk ve insan hakları sorunlarıyla iç içe geçmiş ve çözülmesiyle bu önemli iki sorunun da çözümlenmesinde büyük mesafe katedilmesi anlamına gelecek olan " kürtlerin yok sayılması sorunu"nun çözüm süreci kapsamında akp tarafından oluşturulan 63 kişilik ekibin ismidir. durulan herhangi bir siyasi noktada kendimize uzak veya yakın bulabileceğimiz bir çok ismin bulunduğu bu ekibin kimlerden oluştuğundan ziyade üzerinde durulması gereken türkiye cumhuriyeti devleti ve hükümetinin on yıllardır süren sorunu ve savaşı çözümlemek noktasında attığı somut adımlarıdır. soruna şimdiye kadar sadece askeri (%80)* ya da ekonomik (%20)* çözümler üretebilen devletin tarihinde ilk kez ismini yaşadığımız çağa veren "iletişim"e prim vermesi "barış umudu" açısından son derece önemlidir. akil adamların nabzını tutacakları halkın, fikirlerini - duygularını raporlamak suretiyle belgeleyecek olmaları da türkiye'nin sosyal tarihi açısından başka bir önem arzetmektedir. şimdiye değin iki ayda bir toplanıp sadece birkaç saat süren sivil ve askeri bürokrasinin halka açıklanmayan kararlar verdiği mgk toplantıları nezdinde çözülmeye çalışılan ve on binlerce vatandaşımızın hayatları kaybedip çok daha fazlasının yaralanmasına neden olan eski çözümden çok daha ehven olduğu açık olan "akil adamlar ve diyalog" yöntemiyle ülkenin en büyük sorununu halk kitleleriyle çözme davranışı son derece yerindedir. dünyada da benzeri sorunların çözümünde kullanılan bu yöntem yeterince samimi şekilde uygulanırsa "barış'ın ütopya olmaktan çıkması" işten bile değildir.
bülent ersoy ve fatih ürek in mutlaka olması gerektiğini düşünüp, isimlerini listede aradığım doğrudur.
gezilerini ve raporlarını bitiren insanlardır. başlangıçta her ne kadar eleştrildilerse de raporlarına bakınca toplumun nabzını gayet tutmuşlar gibi görünüyor. devletin kendi eliyle yaptırdığı bu araştırmanın sonuçlarının önümüzdeki süreçte devletin atacağı adımları etkilemesi gerektiğini düşünüyorum. ancak raporlama sürecinin gezi parkından türkiye'ye yayılan temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasının - desptizmin protesto edilmesi süreciyle çakışması pek manidar olmuştur. hoş rte hazretleri "gezi olayı başka, bunu onunla karıştırmayın" şeklinde akillerini azarlamış olması; akillerden murat belge'nin rte'nin bu sözü söylediği toplantıdan bir gün önce "rte, olay anlamamış görünüyor, bu yüzden istifa ediyorum" mektubunun isabetini de gözardı etmeyip rte ve akp "cehaletine" çok da güvenmemek gerektiğini düşünüyorum.
tarihe karışan heyettir, kendilerinden eser yoktur.
göz boyamak için toplanan insanların terör saldırılarının zirve yaptığı bu günlerde nereye saklandıklarını merak ettiğim gruptur.