bal porsuğu

zarif, sinsi, korkusuz hayvan.

guinness rekorlar kitabı'na (2004) göre dünyanın en korkusuz hayvanı seçilmiş olan bu porsuk; arslan, leopar hatta yılanlarla mücadele edebilen bir yapıya sahip. onca düşmanı aşıp insan engeline takılmaları tuhaf. kovanlara zarar verdikleri gerekçesiyleri sık sık vuruluyorlar imiş. ağzının tadını iyi bilen bal borsuğu bal gibi bir şey yahu çok da sevimli heğ.

doğanın atarlı küçük mücahiti. ülkü ocaklarından çıkan 150 boyunda tekvando bilen elinde sigara tipler olur ya hani, onun daha tatlı sevilesi versiyonu bu sayko hayvan.
negatif enerji taşıyan hayvanlardan olduğuna inanırız; tıpkı -avının üzerine topluca saldırıp onu canlı canlı yiyen- karınca; -genelde cami ve hapishane avlularında görülen, yuvalarına pisleyen, bu yüzden yavruları bile kurtlu ortamda büyüyen- güvercinler ve -dişisini becerip, sonra da hop diye bırakıp giden- devekuşları gibi...

uğursuz denen kargalar ise yumurtalar üzerinde dişi-erkek sıra ile kuluçkaya yatar ve alet yaparlar. çakalların erkeği -eşleri hastaysa- yavrularını kusarak besler. kurt sürülerinde liderlik yoktur, bazı insan tiplerin seri aldıkları nick olan "alfa wolf" kavramı sadece insanlar tarafından tutsak edilen, bir bölgeye hapsedilen kurt sürülerinde ortaya çıkar. köpekler asla kedi parçalamazlar (fare ile oynayan ve sonunda yiyen kedilerdir).

evet; iyilik ve kötülük "görece kavramlar" değil, doğada bile var olan gerçeklerdir.
fena zeki hayvanlardır bunlar.

fütursuzca önüne gelen her canlıya sataşan, korku hissinin zerresine sahip olmayan, ölümsüz olduğunu düşündüğüm hayvan. adam zehirli yılana saldırıyor, yılanı yemeye başlıyor, yılan bunu ısırıyor, bu bayılıyor, ayıldıktan sonra yılanı yemeye devam ediyor. korkulur bu porsuktan. bal mal geçtiğine bakmayın adında, bal yemeyi sevdiği için bal porsuğu deniyor yoksa çok bitter bir çocuk kendisi.

(bkz:honey badger)

şu anlatıcının t*şak geçerek bu hayvanı anlattığı belgesele bir bakın;