bird box

2018'in en çok konuşulan korku filmlerinden bir diğeri. konu güzel akıcı ve geriyor. lakin sıkıntı sandra bullock'un botoks fabrikasına dönen suratı ve o yaşta film icabı hamile kadını oynaması baya komik kaçmış. ve tartışılan ve çalıntı olduğu iddia edilen konusu tabi. sessiz bir yer ile sık sık konu kıyaslaması yaşayan film her şeye rağmen gayet iyi.

korku değil gerilim filmidir. filmin tek sorunu netflix yapımı olması. açıkçası netflixin eskisi kadar iyi olduğunu düşünmüyorum. film gereksiz bir şekilde uzun ayrıca. kaos ve apocalypse filmlerinin hepsinde olduğu gibi ilk başlarda çok hızlı başlayıp sonlara doğru biraz sıkmaya başlıyor. ve film uzun olunca bu sıkılma kısmı da uzun sürüyor.

josh malerman'ın "kafes" isimli kitabından uyarlama bir film. bence böyle filmlerin devam filmleri çekilmemeli ama sonu biraz açık bırakılmış. son zamanlarda pek bir populer olan herhangi bir duyu organı eksikliğine dayanarak gerilim yaratma konusuda başarılı olmuşlar.

sandra bullock'u o yaşta hamile bir kadın rolünde görmek şaşırtsa da ben rolün altından güzel kalktığını düşünüyorum. özellikle teknedeki seçim sahnesi bile yeter. tekrar tekrar açıp izledim. çok güzel oynamış. zaten filmde aşırı mimik ya da ifade gerektiren bir durum yok. genelde çalı çırpı içinde koşuyorlar. o yüzden sandra bullocku bu rolde sevdim.

herkesin a quiet place karşılaştırmasını saçma buluyorum. a quiet place bu filmle karşılaştırılamayacak kadar başarılı. çünkü ses görüntüden daha korkutucu bir şeydir. bütün film boyunca sessizliğin içinde hangi anda nereden bir ses patlayacak diye beklemek elbette insanları daha cok germiştir.

ayrıca bird box'ta insanları etkisi altına alan şey tasvir edilmemiş. bizim hayal gücümüze bırakılmış o yüzden bu çok hoşuma gitti. quiet placede de yaratıkları görmek istemezdim açıkçası. insan bilmediği seyden daha cok korkar sonucta.
başıma bir şey gelmeyecekse epey beğendiğim bir post-apokaliptik gerilim filmi. vadettiklerini sonuna kadar karşılıyor. a quiet place'i sinemada izlemiş olmama rağmen bu kadar etkilenmemiştim. bunu da bilinmezliğe bağlıyorum. klişeleri var ama klasik hollywood filmlerindeki gibi rahatsız etmiyor.
gerile gerile izlediğim hoşuma giden netflix yapımı. şu sıra polar ve ıo filmlerini bekliyorum ıo geldi gerçi ((: neyse ayrıca görünmeyen varlık, yaratık vs her ne ise çok ilgimi çekti ve gerçekten acaba o şey ney merak ederken ikinci kez izlediğimde dikkatimden kaçmadı değil.

 spoiler!
evde kaldıkları zaman monitörlerin başına bir abi oturuyor. monitörleri kırarken dikkatli bakarsanız ölümlere sebep olan varlık görünmekte