champix

sigara bırakmaya yardımcı olan bir ilaç. yurtdışında chantix adıyla çıkmış piyasaya önceden. pfizer üretiyor.
nikotin içermediği için diğerlerinden daha etkin diyorlar, zyban gibi depresif hal de yaratmıyormuş, ama ilk zamanlar uykusuz gecelere ve karmaşık rüyalara hazır olun diyorlar.
sigarayı bırakmak isteyenlere tereddütsüz tavsiye edebileceğim ilaç.
sigarayı bırakmak isteyip bırakamayınca gelinen son nokta diye düşünüyorum. etrafımda kullananların çoğu bıraktı, hadi kendinize ve sevdiklerinize bir güzellik yapıp en azından bu ilacı kullanarak bırakın.
vareniklin etkin maddeli, beyinde sigaradaki nikotinin uyardığı nikotin reseptörlerini kısmi şekilde bloke ederek etkisini gösteren sigara bırakma ilacı.

elimizdeki seçeneklerden çok farklı bir etki mekanizması var. bir ara intihar ve psikiyatrik yan etkileri sebebiyle gündeme gelse de; amerikan ilaç otoritesinin yaptığı tarafsız ve geniş kapsamlı bir klinik çalışmada temize çıkmıştır. en çok gözlenen yan etkiler canlı rüyalar görme, neredeyse 3d kalitesinde, ve mide bulantısıdır.

ilk 3 gün 0.5 mg, sonraki 4 gün günde 2 kez 0.5 mg ve sonraki günlerde günde 2 kez 1 mg kullanılması önerilir. toplam tedavi süresinin en az 3 ay olması önerilmektedir.

en önemli nokta ise, ki tüm sigarayı bırakma tedavileri için geçerlidir, bu işte en önemli şey iradedir. ne yazık ki hangisini kullanırsanız kullanın, sizin bırakmaya kararlı olmamanız eşittir tedavide başarısızlık. bu ilaç da tedavi edici olmaktan çok bir destek tedavisidir. yani, sizin karar verdiğiniz sigaradan kurtulma sürecinde işinizi kolaylaştırmaktadır. bu yüzden, ilaca başlamadan önce, bir sigarayı bırakma günü belirlemek gerekiyor. bu günün de en geç ilaç tedavisinin 14. günü olması öneriliyor.

bu ilacın desteği ile sigaradan kurtulan çok sayıda kişi var, ama yine de en önemlisi yeniden başlamamak. herkesin iradesi şu illete yeniden kapılmayacak kadar sağlam olsun inşallah.
bu ilaç sayesinde defalarca kustum. bıraktım ama sigarayı değil bu ilacı.

ardından sigara bırakma polikliniğine gittim. ben gittiğim dönem 2 ilaç ödüyordu devlet. biri bu diğeri zyban. şansıma gittiğim dönem bu yoktu zyban vardı. onun sayesinde de sigarayı bıraktım.

ancak en önemli konu ne denli istiyor olduğunuz. siz gerçekten sigara bırakmayı istemiyorsanız bu ilaçlar büyü falan değil size sigara bıraktıramaz. bir diğer önemli konu ise sigara bırakma polikliniği bu ilaçlar pahalı olduğu için iki de bir size ilaç vermiyor. ilk gittiğinizde iyi düşünün sonra hakkınızı kaybetmeyin. pahalı ilaçlar olduğunu da bilin. ıqsu düşük insan gibi davranıp "depresyona girdim", "sevgilimden ayrıldım" gibi bahanelerle de bıraktıktan bir ay sonra sigara içmeyin. kimsenin hayatı harika değil, ama bahane üreterek hiçbir yere varamazsınız.