darren aronofsky

1969 doğumlu olan (çirkin güzel)aronofsky, sinema çevrelerinde birinci sınıf bir provakatör olarak tanımlanır.

ilk filmlerini, seçmiş olduğu konuların yoğunluğuna ve çatışmacı tarzına uygun olan araçlarla doldurmuştur.
brooklynli olan aronofsky, liseyi bitirdikten sonra live action ve animasyon çalışmak üzere harvarda girmiş. tez projesi, supermarket sweep 1991 yılında students academy awards yarışmasında finalist olmuştu.

aronofsky, 1994 yılında amerika film enstitüsünden yönetmenlik alanında bir master derecesi aldı. sarsıcı ve tanınmasına yol açan ilk filmi piyi arkadaşlarından ve akrabalarından aldığı 100er $lık katkılarla finanse etti. her ne kadar bu filmden sonra aronfsky hakkında paranoyak entellektüel yakıştırmaları yapılsa da yönetmen daha sonra çabucak, daha anlaşılabilir konulara geçmiştir. ama yine de rahatsız edici algılar ve ürkütücü deneyimler içindeki karakterlerle seyirciyi kıvrandırmaktan haz alır kendileri.

tam 5 sene the fountain (hayatımın filmi (filmin türkçe çevirisi değil ha gerçekten hayatımda izlediğim en iyi ilk 3 filmden biridir anlamında(bu arada filmin türkçe çevirisi kaynak))) ile uğraşan daha doğrusu üst üste çıkan sorunları berteraf etmeye çalışan, kanımca alejandro amenabar ile birlikte son dönemin en yetenekli yönetmeni.

requiem for a dream gibi bir başyapıtla neler yapabileceğini göstermesine rağmen, michael bay, roland emmerich gibi adamların önüne zırvalamaları için 100 milyon dolarları yığan stüdyolar tarafindan yıllardır süründürülen ancak 40 milyon dolarlık bütçeye onay alıp bu arada basrol icin ilk tercihler olan ama beklemekten sıkılan brad pitt ve cate blanchetti de kaybeden, bu sırada sırf bu proje için üzerinde iki sene çalıştığı batman projesini christopher nolana devretmek zorunda kalan bir şanssız adam.

son dönemlerde de black swan filmi ile de tekrar gündeme gelmiş şiirsel ifadelerini filmlerinde kullanan güzide bir yönetmendir kendilerini (sizi beğenerek izliyoruz abi)

bir dip not : filmlerinde kullandığı müzikler ile kendisini benim gözümde bir derece daha ulvileştirmiştir.requiem for a dream ve the fountain filmlerinde kendisiyle birlikte çalışmış olan clinth mansell in de nota yazan ellerinden öpmek lazım


http://kisalt.com/2o3

http://kisalt.com/2o4
http://www.hollywoodreporter.com/sites/default/files/2011/02/aronofsky-oscar-2011-a-p.jpg
dunyanın en iyi filmlerinden birisini, 'the fountain'ı cekmistir. kusursuz soundtrack'i ile insanın basini dondurur. keske annem babam dayim buyuk kuzenim olsaydı dedirten insandır. (s.a.v)dir.