detoks

vücuttaki toksinlerin dışarı atılması.

(bkz: seks detoksu)
zaman zaman yaptığım şey. aslında egeli olduğum için yapmasam da olur diyebilirim çünkü akdeniz tipi beslenmeyle yaşıyorsun zaten.

bir dönem yüzüm çok kızarıyordu. hatta o dönemki partner’ım bana birçok krem almıştı. la roche posay’in “roseliac” serisi iyidir diyebilirim. bi de clinique. kızarıklıktan “kupa terapisi” ile kurtuldum. detaylar aşağıda. az sabredin. şimdi sadece bi nemlendirici sürüyorum bitiyor. o da öpüştüğüm kişiyi “beard burn”den korumak için.

bir ara vücudu yenileme olaylarını kafaya takmıştım. o dönemde yaptığım en ekstrem şey 40 gün boyunca hiç hayvansal birşey yememekti. tek hayvansal besin desteği propolis idi. tam 20 kiloya yakın kaybım oldu, bir deri bir kemik kalmıştım. ilk zamanlar zor olsa da sonradan vücudum direnç kazandı diyebilirim. olayın mantığı, tüm hücrelerin 40 günlük sürede kendisini tamamen yenilemesiymiş. aslında ben karaciğer temizliği için yapmıştım daha çok. aşamalı olarak hayvansal gıdaya geçiyorsunuz. hatta bitişten sonraki ilk günler “yoğurt” beni perişan etmişti. ciddi hırpalandım.

sonradan “kupa terapisi” yaptırdım. kanlı olanı. sonradan öğrendim ki, bir diğer adı hacamat imiş. bu efsane bir şey. acayip toparlıyor bünyeyi. ay takvimine göre yapılıyor ve ayın sadece belirli günlerinde yapılması öneriliyor. kirli kanın vücuttan atılması amacını taşıyor. dediğim gibi, bu şey kadar beni kendime getiren bir şey olmadı. kesinlikle öneririm. yaptıracağınız “klinik” iyi seçilmeli. fiyat biraz dalgalı çünkü. 50 tl’ye yapanı da var 600 tl’ye yapanı da. galiba ben tek seans için 400 tl vermiştim. fiyat biraz muhite göre yükseliyor gibi. bilmediğiniz yerde yaptırmayın. ilk iki gece zor geçiyor sadece, ama acı aynen güneş yanığına benziyor, ama hafif olanına. ciltteki morluklar 2 hafta kadar sonra kayboluyor. yaptırmadan önce burada da bir perhiz var. çünkü amaç bünyeyi fazla yormamak. ciddi faydası varmış. hatta yakın bir zamanda tekrar yaptıracağım. ciltte iz kalmaması için “hametan” ya da “ozonlanmış sarı kantaron yağı” kullanıyorsunuz.

anneannemlerden gelen bir geleneği uyguluyoruz aslında senelerdir. yani bu alışkanlık kazındı bana da bir şekilde. 40 gün boyunca her gün kırmızı et yersen, insanın da hayvanlaşacağına inanır onlar. ben de eğer 6 gün et çok tükettiysem, 1 gün sebze falan yiyerek aklımca kendimi arındırdığıma inanırım.

bu aralar, yeni bir akımı uyguluyorum. bu daha çok davranış yönetimiyle alakalı. alışveriş detoksu. bir hafta geçti şimdilik. gerekmedikçe alışveriş yapmıyorum. aslında kendimi kasıyor da değilim. sadece son zamanlarda “çevreci” ve “vegan” yaşama takmış durumdayım. modern alışkanlıkları kırabilmek için bir tür deneme gibi düşünün. şaka gibi gelecek ama başladığımdan beri sadece 18 tl harcadım. resmen olay. insan ihtiyaç duyduğu şeylerin zaten evde olduğunu farkediyor. ilginç bir durum. tavsiye ederim.