dini yaklaşımlı yardımcı doçent arayan üniversite

çanakkale 18 mart üniversitesi psikoloji bölümüne alınacak yardımcı doç. için verilen ilanda yer alan tek özellik.

rte üniversitesi'ndeki torpil olayından sonra tüm atama ve ilanları mercek altına alan bağımsız medyanın ortaya çıkardığı bu durum çıplak gözle bakıldığında dikkat çekici değil gibi. ancak ilanda yer akan tek yeterlilik şartı 'dini yaklaşım sahibi olmak'. ne anlama geldiği belli olmayan ve içi doldurulamayan bu belirsiz ifadenin psikoloji gibi objektif bir bilimde ne aradığı da bir başka sorunsal.

siyasetin, üniversiteleri ele geçirmesiyle iki ucu boklu değneğe dönüşen eleman alımlarının ve kadrolaşmanın tavan yaptığı düşünülürse; din olgusunun hükümetin güdümü doğrultusunda okullarda bile pozitif bilimleri çoktan ele geçirdiği gibi bir sonuca ulaşılıyor. garip.
kanal 7 nin komşu abla kılıklı sunucusu ikbal gürpınarın başlattığı bir akım bu din psikoloğu. bu alandaki boşluğu görüp akademisyenleri uyardığı için bilime büyük katkısı olmuştur ikbalimin.

şimdi nasıl oluyor bu din yaklaşımlı psikologluk? * bildiğiniz üzere freud, kinsey, pavlov o şu bu aslında hikaye. bu adamlar insan doğasını aslında tam olarak kavrayamamışlar, asıl olayın dinde başlayıp dinde bittiğini falan görebilmek için bir ikbal gürpınar ya da bir nevzat tarhan ya da bir hüseyin kaçın gibi ya da ne bileyim bir cem keçe gibi vizyoner olmaları gerekiyordu. o kadar basit olan şeyi bunca zaman yavurların görmemiş olması da bu dinsizlerin bilimde ne kadar geri olduklarını gösterir. halbuki şizofreninni tedavisi 2 ayetel kursi kadar uzakta. * böyle psikologlarımız ve böyle üniversitelerimizin varlığı içimi rahatlatıyor. biliyorumki türkiye artık bilimde dünyaya ışık tutacak ve öncü bir rol üstlenecek.

(bkz: inş cnm ya)