emir kusturica

yönetmen. iyi de yönetmendir. etnik kökeniyle ilgili karmaşaya son vermiş ve sonunda ortodosk bir sırp olmaya karar vermiştir. yarın ne olur bilinmez bir yapısı olduğu için çok da üzerinde durmamak gerekir. en son ülkemize gelip mavi'nin bir reklamını çekmişti. reklam sizlere ömür olmamıştır, olamamıştı. daha sona da bir festival krizi yaşanıp gelmekten vazgeçmişti büyük yönetmen.
sırp kasabı olarak bilinen savaş suçlusu radovam karadzic'i şarkılarında açıkça desteklemiştir. şair bir ruhun gerçekte nasıl bir canavar olabileceğine güzel bir örnektir
bosna savaşı sırasında tecavüze uğrayan ve öldürülen müslümanlar için mübalağa ediyorlar o kadar da önemli bir olay değil diyen büyük yönetmen. faşist milosevic yönetimine alenen destek vermiş ve yakın zamanda müslüman köklerimle barışık değilim diyerek hristiyan olmuştur. doğup büyüdüğü saraybosna'ya da bir daha asla adım atmamıştır.

ne kadar güzel filmler çekse, süper müzikler yapsa da hiçbir eseri ölen, tecavüze uğrayan insanların gözyaşlarından kıymetli değildir. hakkında en mantıklı yorumu zizek yapmıştır:

''batı'ya balkanları görmek istedikleri gibi göstermiştir. bu nedenle de yugoslavya'da olanların batı tarafından yanlış anlanmasına sebep olmuştur.''
ismini sürekli aki kaurismaki ile karıştırdığım yönetmen. yıllar geçti hala hangisi hangisiydi diye bir durup düşünmeden hatırlayamıyorum.
cektigi cingeneler zamani ve yeralti gibi filmlerde balkan halklarini dengesiz, ara sira birbirini bogazlayan ama neseli bir kitle gibi resmetmistir. bu filmler avrupa ve ozelde fransiz entelijansiyasinin gonul telini titretmis, bu arada etnik hizip, kan revan, katliamlar girla gitmistir. uluslararasi iliskiler literaturune balkanlasma diye bir kavram armagan edilmis, bu arada kusturicada ne var canim bunlarda diye bosnaklarin katliamini mesru gostermek icin elinden geleni ardina koymamistir.