erkeklik istisnai bir durumdur

toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek isteyen, togun önderliğinde y-peer, turkmsic ve avrupa sanat derneğinin ortak yürüttüğü projenin adıdır.

http://www.erkeklikistisnaibirdurumdur.com

- 2012de gerçekleştirilen fotoğraf sergilerinin ardından 2013 için de harekete geçilmiştir.

http://img62.imageshack.us/img62/7069/sc201301160201461.jpg *
fotoğraf sergileri türkiye genelinde başlamış olan projedir. bulunduğunuz ildeki sergiyi 5 dakikanızı ayırıp gezmenizi öneririm.**


erkeklik istisnai bir durumdur

toplumsal cinsiyet rolleri yüzyıllar sürecinde kurulan, yazılı ve yazısız tüm kuralları etkileyen ve o kurallardan etkilenen yaşama yönergemiz. bu yönerge neyi nasıl yaşayacağımızı emrediyor. örnek üzerinden gitmek daha açıklayıcı olabilir. bir bebek doğmadan odası, kıyafetleri, oyuncakları hazırlanır. kız çocuğu ise doğacak olan insan; pembe patikler, zıbınlar, havlular, bez bebekler, aynalar, taraklar hazır edilir. erkek çocuğu için mavi ve tonları tercih edilir ve silahlar, arabalar satın alınır. doğmadan birileri bizim için düğmeye basmıştır yani. ilerleyen dönemlerde kız çocukları seçilen renklere ve oyuncaklara yüklenen anlamlar paralelinde bir zarafet objesi olarak yetiştirilir. saat sınırlaması koyulur eve giriş çıkışlarda ve arkadaşları bile ebeveynler tarafından seçilir. kadınların sokak ile olan ilişkisi küçük yaşlarda kesilmiş olur. erkek çocukları ise olabildiğine rahattır. pipi göstermeler, küfür öğrenmeler ilk kavganın aynı süreçleri yaşamış baba tarafından öğretilmesi sınırsız özgürlüklerin bebek yaşta habercisidir. tüm bunların sonrasında kadınlara evlerin içi, erkeklere de sokaklar kalır.

kadınlar ömürlerini evlerinde kız çocukları ile geçirirler maddi karşılığı olmayan işleri yaparak. erkekler ise eve ekmek getirmek için sokakta olurlar hep, bazen isterseler eve gitmeme seçenekleri vardır ama kadınlar en fazla annelerinin evlerine kadar gidebilir ancak fark eden pek bir şey yoktur ev evdir. ev içinde kadına ait işler vardır, erkeğin bu işleri yapması erkekliklerine zarar getirebilir, zira ataerkil bu düzende yetişen hiçbir erkek kendisine light erkek, soğan erkeği ya da kılıbık denmesini istemez. muhtemelen ev içinde eşine yardım etmek isteyecektir bir çok erkek, fakat roller bunu pek mümkün kılmaz ya oynamak zorundadır o rolü ya da cezalandırmaya maruz kalacaktır. bazı istisnai durumlar erkekliğe leke getirmeyebilir. kadın hastaysa, engelliyse, hamileyse ya da annesinin evindeyse ev içi işleri yapmak bir erkek için yüz kızartıcı olmaktan çıkar, kabul edilebilirdir. ama evden dışarı çıkınca erkeklik gömleğini giyer ve kaldıkları yerden devam ederler egemen olmaya, hayata.

bizler toplum gönüllüsü gençler olarak istisna olanın; bu rolleri oynayarak kadınları evlere hapsetmek, namus cinayetleriyle kadınları ya da eşcinsel erkekleri öldürmek, sokak ortasında kadınlara taciz ve tecavüz etmek, aile içi şiddete maruz bırakmak, özgürlüklerini ellerinden almak olduğunu düşünüyor ve söylüyoruz; erkeklik istisnai bir durumdur, esas olan toplumsal cinsiyet eşitliği çerçevesinde, kişisel hak ve özgürlüklere saygı duyarak barış içinde yaşamaktır.

ali karakaş*
her erkeklik organı olana erkek denilemeyeceği malum.
üniversitenin ilk iki senesi aktif bir şekilde içinde bulunduğum toplum gönüllüleri vakfı tarafından yapılan; alışveriş yerlerinin önünden geçerken cama yapışmak, bir kadın tarafından bıçak zoruyla taciz edilmek gibi pozlarla destek verdiğim resim sergisi.