eski tanrılar

wow lore'unda büyük öneme sahip karanlık varlıklardır. fiziksel alemin ötesinde, var oluşun başlangıcından beri gelen hiçlik efendilerinin fiziksel alemde bulunan piyonlarıdır. hiçlik efendileri onları ışığın manifestoları olan na'aru'lara tezat oluşturmaları için yaratmışlardır ama na'arulardan kesin hatlarla ayrılırlar, görevleri, amaçları birbirine tezat oluşturacak şekilde karşıt değildir.

eski tanrılar evrene dünya ruhu bulunan gezegenleri bulup onları yozlaştırmak ve bu sayede efendilerinin emrinde olan karanlık titanları var etmek amacıyla salınmışlardır. evrende ne kadar eski tanrı vardır bilemiyoruz ama pek çok gezegende kök saldıklarını argus'dan azeroth'a dönerken görebiliriz.

buna karşın azeroth'da bulunan eski tanrılar aşağı yukarı bellidir; yogg-saron, n'zoth, c'thun, y'shaarj ve muhtemelen xal'atath.

bu habis varlıklar, titanların gelişinden önce azeroth'da kara imparatorluk dönemi boyunca hüküm sürmüşlerdir. devasa bedenlerinin etrafındaki tapınakları ve kurbanlık kuleleriyle birlikte bulundukları dünyanın hakimiyeti için birbirleriyle savaşmışlardır.

titanlar ise azeroth'un dünya ruhu barındıran bir gezegen - yani kozmik bir titan yumurtası - olduğunu anladıklarında onları yeryüzünde kurdukları bu saltanattan men edip şehirlerini ve tüm güçlerini yerin altındaki hapishanelerine kapatmışlardır. onlar burada yarı ölü yarı uyur bir şekilde rüya görürler ve serbest kalıp tüm dünyayı gölgeleriyle yıkayacakları günü beklerler. fanilerin akıllarına delilik ve gölge aracılığıyla hükmedip kendileri için dünyayı hazırlamalarını sağlarlar.

eski tanrılara sadakatleriyle bilinen ırklar,topluluklar ve liderler vardır; nerubianlar, mantidler, aqirler, faceless ones, vyrkullar ve nagalar gibi ırkları eski tanrılara tapar ve güçlerini gölge'den alırlar.

bunun dışında alacakaranlık çekici de mevcut bir mezhep-kabile'dir. bunlar da tüm evrenin gölge ve karanlığa bulanıp tüm ruhların hiçlik tarafından yutulduğu alacakaranlık vakti'ni getirmek için çabalayanlardır. bir zamanlar stormwind'in ışık katedrali'nin ruhban örgütü de baş piskopos benedictus - sonrada alacakaranlık ulu babası benedictus- önderliğinde eski tanrıların tarafına geçmiştir.

oyunda kullandığımız priest'lerin alt sınıflarından biri olan gölge rahipler esasen eski tanrılara hizmet etmeseler bile onların kaynağı olan hiçlik ve gölgeden güçlerini almaktadırlar.

aynı zamanda eski tanrılar tenin laneti adında bir salgın ile azeroth'un elementsel varlıklarını etten kemikten canlılar haline getirdikleri için, kendilerini tüm fani ırkların yaratıcıları olarak görmektedirler ve bir bakıma da öyledirler. fanilik ve yaşlılık onların eseri olduğu gibi tüm azeroth'un yerli ırkları onlar tarafından yozlaştırılmıştır.


kara imparatorluk devrinde azeroth ve manzaradaki eski tanrı c'thun.


n'zoth ve kraliçe azshara
ah ah! nerde o eski tanrılar!
old gods konusunu sevenlerin h.p. lovecraft'ın kitaplarını okuması gerektiğini düşünüyorum. bu kişilere ben de dahilim *