facebook bağımlılığı ve zararları

her şeyin fazlası nedir? zarardır. facebook un fazlası da size ne getirecektir? zarar. açık olun ve buraya dökülün.

kalemi, kağıdı unutturan, yüz yüze ilişkileri basitleştiren, ikili ilişkilerde iletişim kanallarının bitiren ve kısır döngüye sokan, arkadaşlık ve dostluk kavramlarının içini boşaltan, sosyal yaşantınızı sınırlayan ve hayatınızdan gereğinden fazla zaman çalan, kullanım amacı kişiden kişiye değişen, değişmekte olan ve hatta sapan ......... hayatınızı elinizden çalan bir sitedir.
şu dönemde insanlara ulaşmanın en kolay yolu aslında. günümüz hayat şartlarının ağır olduğu zamanlar, internet üzerinden görüşebilme haberleşebilme yöntemi.uzakları yakın eden yollardan biri. bilgi paylaşımı da sağlıyor, ben tv izlemeyen biri olarak, sözlükler ve facebook sayesinde dünya da türkiye de neler olduğu öğreniyorum. insanları haberdar etmenin örgütlemenin de kapılarını açar bu site. farklı amaçlar için kullanılabildiği için bazen iğrençleşebilse de, bence gerekli, işime yarıyor. uzaktaki arkadaşlarımla dostlarımla hiç görüşemeyecek olmaktansa, facebook sayesinde haberler alabiliyor olmak hoşuma gidiyor.
- bir telefon edip merhaba nasılsını bitirien,
- bayramda, kandilde aramayı, mesaj göndermeyi bitiren,*
- doğum gününde bırak aramayı, telefonuna bir tane bile mesaj gelmesini engelleyen * sitedir.

evet sözlük uzun zamandır facebook kullanmıyorum ve üzerinden 2 doğum günüm geçti. kullandığım zaman 51 kişi kutluyordu, kullanmıyorken neden sadece annem babam ve kardeşim kutluyor merak içerisindeyim.

edit: tamam güzel paylaşımlar, haberler, eğlenceler oluyor ama insan ilişkilerini de facebook yüzünden öldürmeyelim.
kendini bilen insan için ne bağımlılık yaratır ne de zararı dokunur.
facebook u ''zararlı'' diye nitelendirmek saçma.
lakin facebook a gelene kadar envayi çeşit siteler mevcut. tek bir hedefi suçlamak gereksiz.
en yakın örnek; growlr..! iki kelamın içine sıçar oldu. birkaç gay arkadaş buluşulmaya kalkışılır sohbet edileceğine en yakın yatak adayı nerelerde diye harıl harıl growlr taranır.
twiter; millet 7/24 burada... köşedeki çocuk bana baktı, yanımdaki amca osurdu, otobüs ter kokuyor. lan okumak zorundamıyım senin götü boklu ergen yazılarını.
saymaya kalkışılırsa oooohhhooooo bitmez. interneti düzgün kullanmalı, bokunu çıkartmadan.

asosyal biriyseniz hiç bir zararı ve bağımlılığını görmezsiniz; ağustos'da 1, temmuz'da 3, haziran'da 1 paylaşım yapmışım, demek ki bağımlı bir kullanıcısı değilim.