farid farjad

mersinde olduğuma sevinip onu dinlediğim için mutlu oldum.

http://kisalt.com/2fu
kemanı ağlatan adam, diye bilinir. fars asıllı, abd vatandaşı.
"feryat"
farid feryat.
soyadının hakkını veriyor. kemanı ağlatıyor; keman ağlıyor feryat û figan içerisinde.

bu adam hâlâ yaşıyor; biliyor musunuz? arada türkiye'ye de geliyor. buralardayken daha, dünya gözüyle görmeli, dünya kulağıyla dinlemeli bu adamı.
facebookta paylaşıla paylaşıla ünlenmiş,acaba ben mi ilkinde yanlış anladım diye 2 kere konserine gittiğim; biletleri en uygun haliyle 100 lira civarı olan keman sanatçısı. konserlerine genelde kemanın yanına piyano bazen de kontrbas ekleyerek çıkar. bildiğimiz, duyduğumuz, tanıdık gelen ezgileri çalar. türkülerimizin kemanla coverını görürsünüz. çok uzun yıllardır amerikada yaşamasına rağmen türkiye konserlerinde daha evrensel olan ingilizce yerine anlamadığımız ve pek ayırt edemediğimiz bil dilde konuşur.*çevirmeni bize ingilizce olarak aktarır. * iki konserinde de yaptığı işle alakalı olmadığı halde, her duyduğumda bakındığım ama haritada bir türlü bulamadığım kürdistan diye bir ülkeden ve haklarından bahseder, salonun yüzde sekseni bayrağa saygıyı; sanata saygıya yeğleyip çıkar. devlet salonlarına bir daha çıkartılmaz.
iran asıllı keman üstadı, iranda yapılan islam devriminden sonra müziğin haram sayılması ile ülkeye girişi yasaklanmış ve vatanından ayrı düşmüştür, bütün bestelerinde bu acıyı hissedersiniz, muazzam bir sanatçıdır.