fas

kuzey afrikada bulunan, atlas okyanusuna kıyısı olan ülkelerden biri. bu ülkede yaşayanlar arap değil berberi'dir.
aslinda çoğunluğu berberidir demek daha doğru olur. 33 milyon olan ülke nüfusunun %60'ı berberi, %40'i araptır. yine ülkenin güneyinde moritanya sınırı boyunca afrika kökenli kabilelerden insanlarda yasamaktadir.
ancak ülkedeki araplaştirma politikalari nedeniyle berberi dili ve kültürü yok olma tehlikesi altindadir.
başkenti rabat olan ülkenin resmi dili arapça olmasina rağmen fransizca da yaygin bir eğitim ve konuşma dilidir.
onlar berberi değil dağ araplarıdır kesin.**
krallarının eşcinsel olduğunu duymuştum çok kere. adam kral ya umursamıyordur muhtemelen bunun duyuluyor olmasını. gerçi bizim '' ecdadımız '' da öyleydi. mutlak hakimsin sonuçta. yine de ayyuka çıkaran şair vs. ortadan kaldırmışlardı bizde.
şimdiki kral 6. muhammed, belçika'da eğitim gördüğü yıllarda, eşcinsel olduğu yönünde haberler çıkmış, hatta bir magazin dergisi, gay bardan çıkarken, sevgilisi olduğu iddia edilen birisiyle görüntülenmişti.
bunun üzerine babası 2. hasan apar topar fas'a getirtmiş, ve evermişti oğlunu.
arap baharı'nın esmediği kuzey afrika ülkesi. ceyazir'le beraber berberi nüfusun en yüksek olduğu ülkedir. lakin berberi nüfusun ülkede %60'ı bulduğu tartışmalıdır. ülkedeki araplaşma dalgası öylesine etkili olmuşturki dağlık bölgelerdeki berberiler dışındakiler, berberi kültüründen ve dilinden uzaklaşmıştır. ülkede devlet dairelerinde fransızca kullanılır. onun dışında halk, fransızca, berberice ve arapça'nın iç içe geçtiği tuhaf bir arapça konuşur. kuzey afrika ve ortadoğu arap baharıyla sarsılırken bu ülkede yaprak kımıldamamıştır. halk yönetimdeki kralı ve ailesini pek sever. ispanya'ya yakın tanca şehri çok sempatik ve güzeldir. başkent rabat düzenli ve medenidir. kazablanka büyük, düzensiz ve pisken, marakeş fransız turistler tarafından istila edilmiş, egzotik bir şehirdir. kuzey afrika'ya gitmek isteyenler tunus yerine fas'ı tercih ederlerse pişman olmazlar.

sokakta kişilerin en ufak eşcinsellik uyandıran hareketlerine hapis cezası döşeyen ülke.
sözlükten 2 arkadaşımla beraber bayram tatilini fırsat bilip fink attığımız kuzey afrika ülkesi. riad adı verilen avlusu bulunan evlerde kalmalı* mutlaka sahra çölüne en az 2 geceli tur ayarlamalı * tajin adındaki yemeği yiyip adana kebabı anılmalı. taksicilere, esnafa, haşişşşş diye dibinizde biten satıcılara özel ihtimam gösterilmeli. pazarlık sünnettir olayının bokunu çıkarabilirsiniz çünkü 100 dirhem verip aldığınız hediyeliği 2 tezgah ötede indirimsiz fiyatıyla 30 dirheme satıldığını gördüğünüzde -nasıll abiii yeaaa nidaları serzenişe dönüşebilir. enteresan kültürü, mimarisi,yiyecekleri ve sahra çölü ile büyüleyeci bir tatil oldu benim için. her şehri kendine has çok ilginç. bir şehirde(marakeş) tüccarlar-tezgahtarlar turistlerin üzerine atlarken başka şehirde(essaoura) yanınıza yaklaşmaz asla rahatsız etmezler. bir yanınız kızgın çöl diğer yanınız okyanus. mutlaka gidiniz efem şiddetle tavsiye ediyorum. gitmişken sahra çölünde en az 2 gece konaklamalı kalınız. bambu suyu içiniz. argan yağı ve mis gibi kremlerinden alınız. deri seviyorsanız türkiyeye oranla 3/1 fiyatına deri çantalardan alınız.