flörtüne cool görünmenin verdiği haz

böyle bir konuya değinilmemiş olması açıkçası şaşırttı beni. bir yandan bu durum bir tek bende mi mevcut diye de şüpheye sokmadı değil. şayet sadece bende varsa, kendimi şu andan itibaren şizofren ilan ediyorum. çünkü; gerek tek kişilik gerekse karşılık gördüğüm ilişkilerimin çoğu bunun üzerine kurulu. başlıkta yazıldığı gibi sadece flört için değil; platonik, sevgili için de aynı durumlar geçerli. başlıkta enteresan olan ise doğada bütün insanlarda bulunan ego tatmininden doğan beğenilme arzundan kaynaklanan bir cool'luk değil. bire bir aynı, ama bir o kadar da farklı bir durum bu.

uzaktan etkileşime girdiğin biriyle yavaştan başlar bu hisler. onun karşısında mükkemmel hareket eden biri olmak istiyorsun. o farkındalıktan sonra bütün bedenin reflekslerden sen uzak tamamen senin kontrolünde hareket eder artık. karşında olsun ya da olmasın her zaman bir çift göz seni izliyor hissine kapılırsın. ağır takılmak, bilgili olduğun konularda ön plana çıkmak, ortamdaki en popüler kişi olmak gibi kaygıların olur. bir yandan da onun da sana öyle görünmek için aynı tavırları takındığını düşünürsün. gizliden onu izlediğinde böyle bir şeye yeltendikten hemen sonra onu izliyor musun diye seni yoklaması sana umut aşılar. bu yüzden platonik ilişkilerde karşılık bulduğuna dair bir ipucu niteliği taşır. analiz konusunda insana rehberlik ettiği kadar yanılgıya da kaptırabilir. sonuçta havalı görünmek insanlığın nefsinde var. bunun sebebini durup dururken kendine başlarsa insan o işin içinden çıkamaz. bu yüzden çok iyi gözlem ve analiz yeteneği gerekli.

bu hislerin olmadığı bir ilişki bana çok sade ve heyecanı az gibi geliyor. bu yüzdendir hetero ilişkilerde empati kuramıyorum. yani bir heteronun sevdiğine olan özlemini kendi sevdiğimi düşünerek kıyaslayamıyorum. ikisi bana ayrı dünyalar gibi geliyor. çünkü bu duyguları yaşamak istediğin birinde bir disiplin, ağırlık olmalı. mesela bir erkek olarak bir kadına böyle görünmek hiçbir şekilde ben de ekstra bir his uyandırmıyor. bu kadınlara olan ilgisizliğimden dolayı değil, yapısal olarak tuhaf geliyor bana.

daha enteresan olan yanı ise; hiç bir şekilde kriterlerimle alakası olmayan, onca zaman yanından geçip farkına bile varmadığım birine karşı böyle bir şey başladı. bana ilgi duyduğuna yüzde 70 ihtimal verebilirim... şimdi o adamla git seviş deseler sevişmem, sex deseler yapmam, sevgili ol deseler olmam. ama bütün bunlara rağmen, bu adama karşı saydığım bütün hisleri taşıyorum. mesela sürekli gözümün önünde olmasını, benimle ilgilenmesini yanıma gelip benimle konuşmasını isterim. neyse entry biraz uzun oldu, böyle bir durum varsa konusu açılmış oldu, yoksa da bir itirafım olarak kalsın sözlükte.
beğenilme arzusu kısmına tümüyle katılıyorum, kişisel tatminin en önemli sebebi belki de ama kendi açımdan isimlendirirsem, buna cool görünmek diyemezdim.

olduğum kişiyi, olduğu gibi düzgün ve anlaşılabilir bir şekilde anlatabilme kaygısı yaşarım mesela. daha açık olmaya, net konuşmaya, yoruma daha az mahal verecek şekilde davranmaya dikkat ederim, karşımdaki insandan da tek beklentim hep bu olmuştur. yanlış anlaşılmayı sevmememin bir yansıması sanırım ya da belki platonik denilebilecek duyguları yaşamamış olmamdan, bilmiyorum.

ilgi kısmı benim için dananın kuyruğunun koptuğu nokta. bir defasında -bana ilgi gösterilmesinden hoşlanmıyorum, diyen biriyle tanışmıştım, o an çok garipsemiştim ama bir süre sonra saygı göstermem gerektiğine karar verdim çünkü ben, yapay olmadığı, dozu tutturulduğu sürece ilginin her türlü ilişkiyi yeşerttiğini, sağlamlaştırdığını düşünenlerdenim hatta duygularını anlatabilmenin en doğal yolu olduğuna inanıyorum.