fotoğraf tab ettirmek

şimdilerde pek yaygın olmasa da eski zamanlarda çektiğiniz fotoğrafların nasıl olacağını bu işlemi yaptırana kadar öğrenemezdiniz.
fotoğraf makinesinde filmin sonuna geldiğinizi anladığınız an koşa koşa bir fotoğrafçıya gidilir, film teslim edilir ve fotoğrafların ne zaman alınacağını sorardınız. önceleri bu teslim alma işlemi bile uzun sürerdi, kaç kez gidip "resimler çıktı mı abi?" deyip elim boş döndüğümü hatırlarım. daha sonra bu da hızlandı, verdiğiniz gün teslim alıyordunuz.

sonra dinozorların nesli tükendi ve hepimiz dijitale geçtik.
millet ne para kırmış be dedirtir artık günümüzde. eskiden yoktu tecizat nabalım, bolca para bayılır birde üstüne günlerce beklerdik. teknoloji seni seviyorum olm.
tab nediri bilenlerin müzedeki rus malı fotograf makinesi görüp bu 12 poz çeker deyip diğerininde iyide abi 32 poza noldu demesidir. tab kimyasal maddelerle baskı kalitesi ve ışık ile yansımaların kağıda aktarılmasına vesile olan fotografçıları da unutmayalım...
çocukken polaroid makinamın içerisindeki filmin can bulması için yaptırdığım işlem, sonrasında bu fotoğraf aşkıyla bir karanlık oda yapmışlığım fixer ile sarhoş olmuşluğum, ilk başlarda beceremeyip çok film yakmışlığım var. sadece agrandizör kullanmak bile başlı başına terapi yaparken karanlık bir odada film sarmak adamı uçurur.