frp

oynayanların kendini kaybettiği soyut bir ortam yaratan oyun türü.
fantastik rol yapma oyunudur. masa başında zarlarla oynanır. farklı diyarlara götürür, türlü türlü macera yaşatır.
bir de henüz oynama şansını bulamadığım oyundur. ne benimle oynayacak insan, ne oynanacak ortam vardır çevremde. acilen birinin bana öğretmesi gereken oyundur.
lisede merak ettiğim, üniversite birinci sınıfta tanışmış olduğum hobidir. basitçe, oyuncular hikaye anlatıcısının (gm) evrenindeki karakterleri canlandırırlar, bu sırada gm de çevreyi betimleyip oyuncu olmayan karakterleri (npc) oynar. fakat oyunun eğlenceli olması ve her zaman gm'in istediği yönde gitmemesi için bazı şeyler şansa bırakılır. örneğin karakterlerimiz bir şehre girmeye çalışmaktadır fakat firari gözüktüklerinden şehir kapısında kimliklerinin açığa çıkmasını istememektedirler. oyuncular çıkınlarındaki örtüleri kaşkol gibi kullanıp karakterlerin yüzlerini saklamak isterler. gardiyanların bundan şüphe duyup duymayacağını görmek için gm zar atar, ve ne olduğunu zar sonucuna göre betimler.

gm olmak kadar zor olmasa da oyuncu olmak da meşakkatli bir iştir. oyunculardan kurguyu (setting - karakterlerin içinde yaşadıkları evren, kültürü vs.) öğrenmeleri, karakterlerine uygun davranmaları ve en önemlisi oyuna sadık kalmaları ve çat diye çıkıp gitmemeleri beklenir. çünkü yapılan şey özünde masa başında tiyatrodur ve karakterlerin aniden ortadan kaybolması hikaye akışını zedeler, ayrıca gm'in emek harcadığı kurguyu heba etmiş olur.

hikaye anlatıcılığı apayrı bir boyuttur. zarları attıktan sonra sayıların ne anlama geldiğini açıklayan kurguya özgü kural kitapları (dnd, world of darkness, gurps gibi) hakkında bilgi sahibi olmak, oyuncularla toplanmadan önce hazırlanmış, hikayedeki npc'ler, ortamlara yönelik materyal ve en önemlisi yaratıcılık gerektirir. zira rol yapma oyunları bilgisayar oyunlarına benzemez: kral karakterlere kızını kurtarmaları için yalvardıktan sonra oyuncular kızı bulup krala götürmemeyi tercih eder, üzerine 2 saat vakit ayırdığınız bulmacaları çözmekle uğraşmayıp bulmacalı kapıyı kırmayı yeğlerler. iyi bir gm, oyuncularının kendi tasvir ettiği hikayeye aykırı olan davranışlarına kıvrak bir zekayla tepki verebilmelidir.

ankarada üniversiteler dışında düş diyarı meddahları adında bir grup var bununla ilgilenen. ben de yakında bir larplarına katılmayı düşünüyorum, karakter geçmişimi yazmayı bitirirsem.
frp benim için milat noktasıdır 2 tane oyun yazdım oynat gm olarak bir oyuncu oldum o kadar zevkli bir oyun ki bulsam yemin ederim oynayacak kişilerin müridi olurum sabaha kadar oynarım o kadar çok özledim ki kimi zaman vampir avcısı olduk kah orta dünya yarı elf yarı insan olduk kimi zaman power rangers evreni kurduk dağıttık ortalığı kimi zamanda marvel dünyası üzerinde ultimate senaryolar yazdık çok iyidi çok şuan frp başlığını açan yazar arkadaşa çok teşekkür ediyorum frp davetlerinide kabul ederim