gölgesizler

hasan ali toptaş'ın 1993 yılında yayımlanan ve kendisine yunus nadi roman ödülü'nü kazandıran romanı.

eser, düşle gerçeğin birbirine geçtiği postmodern bir yapıya sahiptir. varlık-yokluk sorunları, zaman-mekân ilişkisi konu edilmektedir. romanda olaylar biri köyde, diğeri kentte olmak üzere iki farklı mekânda, iki farklı zamanda gelişir. köydeki olaylar, şehirde yaşananların yıllar öncesidir. roman kişileri hem şehirde, hem de köydeki geçmiş zamanda yaşarlar. ana karakterlerden cıngıllı nuri'nin ruhunun daraldığını söyleyerek şehirdeki berber dükkanından çekip gitmesiyle başlayan olaylar, başka ortadan kaybolmalarla devam eder ve bir gazetede, bir genç kızın ayı tarafından kaçırılma haberinin çıkmasıyla son bulur.* nerdeyse şiire varan melodik bir üslup kullanılmıştır.

filmi;
yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını 9 adlı ilk sinema filmi ile uluslararası istanbul film festivali'nde " en iyi türk filmi" ödülü kazanan ümit ünal yaptı. yapımcılığını, senaryosunu yazdığı sağır oda dizisinde "oğuz bey" karakteri ile ön plana çıkan hakan karahan'ın 2007 yılında edebiyat eserlerinin sinema uyarlamalarını gerçekleştirmek için kurduğu narsist film yaptı. 22 karakterden oluşan filmde, ana karakterlerin filmin yarısından sonra kaybolup, küçük yan rolde görev almış gibi görünen kimi karakterlerin ise öykünün baş kahramanı olduğu hikâye homojen bir yapıya sahiptir. selçuk yöntem, taner birsel, ertan saban, arsen gürzap gibi isimlerin bulunduğu oyuncu ekibi ağırlıklı olarak tiyatro sanatçılarından oluşmaktadır.

ilk kez bir filmin müziklerini yapan candan erçetin, müziğiyle birlikte sözlerini de yazdığı final şarkısı "ben kimim" aralık 2008'de elektronik ortamda müzikseverlere ücretsiz olarak sunuldu. gölgesizler filminden karelerin de içinde yer aldığı ümit ünal yönetmenliğinde çekilen video klipte ocak 2009'da televizyon kanallarına dağıtıldı. televizyon kanallarında ilk kez 16 ocak 2009 tarihinde yayınlanan beyaz show'da yayınlandı. aynı zamanda candan erçetin, prodüksiyonun da her aşamasında sorumluluk aldı.

türkiye cumhuriyeti kültür ve turizm bakanlığı sinema destekleme kurulu’nun 250 bin ytl’lik yapım desteği verdiği film, haziran 2008'de çekimleri tamamlandıktan sonra türkiye'de 27 şubat 2009 tarihinde 52 kopya ile 53 sinema salonunda gösterime girdi. dağıtım şirketi ise uip filmcilik oldu. ilk hafta filmi 19.425 kişi izlerken film, 158.859 tl hasılat elde etti. antalya film festivali'nde ulusal uzun metraj yarışması filmleri arasında yer alan gölgesizler, herhangi bir ödül kazanamadı.


kaynakus: vikipedi
ukdeyi gömen: tilika avetim go ay baviko