gomidas vartaped

kütahya doğumlu müzikolog,kompozitör,koro şefi, din adamı. sayısız eseri, düzenlemeleri olan ermeni müziğinin mihenk taşlarından biridir gomidas.(gomitas,komitas)

komitas anma gecesinde doğuştan gözleri görmeyen soprano arzu şensoy'un sesi anlatsın bize komitas'ı.
grunk/ turna
ermeni besteci müzikolog gomidas doğumunun 150. yılında 7 ekimde istanbul crr gösteri merkezinde düzenlenecek konser ile aynur doğandan, ara dinkjian'a geniş bir sanatçı topluluğu ile anılacak. bir aksilik olmaz ise bende orada olacağım.
1869 kütahya doğumludur. doğduğu, yetiştiği topraklarda dile getirilmesi istenmeyen malum nedenden dolayı buradaki müzik camiasında bile fazla bilinmeyen dünyaca ünlü ermeni müzikolog, besteci, koro şefi ve şairdir. 1915'te yaşadıklarından sonra akli dengesini kaybetmiş ve sonrasında, 1935 yılında, paris'te bir psikiyatri kliniğinde hayata gözlerini yummuştur.

istanbul doğumlu piyanist şahan arzruni'nin yorumladığı, komitas'ın beste veya düzenlemelerini kapsayan hepsi birbirinden güzel eserleri içeren bir albüm ülkemizde yayınlanmıştır. merak edenler için o albümden shushiki...

meraklısı için komitas'ın ingilizce'ye çevrilmiş enfes şiirlerinin bulunduğu sayfanın linkini ekliyorum. bu şiirlerden 10 tanesi ermeni rock müzisyeni vahan artsruni tarafından bestelenerek 2002 yılında yayınlanmıştır. şiirlerdeki anlatımın sadeliği dikkat çekicidir.

http://www.komitas.am/eng/poetry.htm
150. doğum yıl dönümünde doğduğu kütahya semalarına "grunk" ile süzülmüştür.

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/23090/kut...