hair

kıl, tüy, saç, hepimizde bol miktarda olan ve hepimizin de az çok fetişi olan malum şeyin ortak adının ingilişçesi.

aynı zamanda çok ünlü bir müzikal ve aynı müzikalden uyarlanmış ünlü film. film 1979 yapımı, milos forman yönetmeni.

age of aquarius süper şarkıdır, "let the sunshine in" de çoğumuzun başka ortamlardan da duyduğu sayısız coverı olan bir parça zaten.
milos forman isimli yönetmenin 1979 yılında çevirdiği müzikal filmin ismi.
film bir grup hippi ile vietnama savaşa gidecek bir adamın karşılaşmalarını ve gelişen olayları anlatmakta.
müzikleri süper, filmin finali de süper ama türkçe çevirme konusunda üzerimize tanımadığımı da söylemeden geçmek istemiyorum.
müzikalin adı hair yani kısaca saç...bu kadar... ama filmin türkçesi ne? bırak güneş içeri girsin...sanırım filmin unutulmaz müziğini kullanmış olmalılar bu çeviride
1979 yapımlı amerikan alman yapımı bir en bilindik ve sevilen müzikallerden biridir. konusu itibarıyla 1968 hippi ruhunu anlatmaktadır. savaş karşıtlığı, volksvagen minibüsleri ve savaşma seviş söylemlerinin dibine vurulduğu yapıtta bunu zamanın anlatımıyla, basitlikten uzak bir biçimde göstermiştir. özgürlüğün en çok vurgulandığı ve yüceltildiği film veya müzikallerden biridir. zamanında kominizime övgüler yağdırdığı düşüncesiyle bazılarının nefretini de üzerine çekmiştir. hala bir çok sahnede kapalı gişe oynanan sayılı müzkallerdendir. insanlık ve sinema tarihine damgasını vurmuş müzikalin en bilindik parçası let the sunshinedır.

http://www.imdb.com/title/tt0079261/
lady gaga'nın born this way albümünden bir parça;