halkların demokratik kongresi

bu hafta sonu 2. olağan kongresini yaparak partileşecek olan, omurgasını kürt siyasal hareketleri ve türkiyeden çeşitli sol, sosyalist ve demokrat unsurların oluşturduğu, amacını bir "gökkuşağı koalisyonu" oluşturmak olarak tanımlayan siyasi oluşum.
hdk'ye yakın zamanda katılan antikapitalist müslüman gençler, 2. genel kurula katılarak görüşlerini açıkladı.
kongrede söz alan muhammed cihad ebrari, " akp iktidarının yaptığı icraatların müslümanlıkla ilgisi yoktur. kürt halkının talepleri meşrudur. biz bu taleplerin arkasındayız. bu talepleri inkar etmek, allah'ı, ayetlerini inkar etmektir"
ayrıca muhammed cihad ebrari ile birlikte abdulkadir giynaç, vicdani redlerini açikladilar. iki antikapitalist müslüman genç yaptiklari açiklamada, "egemenlerin, devletlerin zorunlu addettigi hersey gibi zorunlu askerliginde karsisindayiz. asker olmayi, devletin ve egemenlerin kölesi olmayi, kardes kani dökmeyi, dagi tasi bombalayarak dogayi katleden, yeryüzünü talan eden kirli, kanli tarihiyle ünlü kapitalizmin, emperyalizmin, ayrimciligin, milliyetçiligin ve irkçiligin, egemen siniflarin ve sinirlarin kollayici koruyucu gücü olan kurumlarin bir personeli olmayi, bilincimiz, vicdanimiz ve inancimiz geregi reddediyoruz.
savasmayi, ölmeyi, öldürmeyi degil, barisi yasamayi ve yasatmayi kutsal kabul ediyoruz.
"vatana ihanet" diye bir sey yoktur. aksine vatanlarin yeryüzüne ve insanliga ihaneti vardir. vatana devlete hiç bir borcumuz yoktur. tam tersine čocuklugumuzu, gençligimizi, emegimizi, özgürlügümüzü, dogamizi çalan bu devletten, sistemden, egemenlerden alacagimiz vardir. alacagiz."
sloganını bilmiyorum ama amblemi pek bir güzel olmuş. sanki halay çeker gibi bir elini havaya kaldırmış, gökkuşağı renkli bir insan. rainbow flag'i çağrıştırıyor.