hdp beyoğlu'ndaki bir grup marjinalden kurtulmalı

pkk liderinin söylediği söz.lgbti'lerin kastedildiği söyleniyor.
lgbt değil de dsip tayfası için söylendiğini tahmin ettiğim söz.

sırrı süreyya önder'in belediye kampanyası da dahil olmak üzere hdp cephesi selahattin demirtaş'ın cumhurbaşkanlığı adaylığına kadar iktidardan ziyade muhalefetle kavga ediyor izlenimi veren bir söyleme sahipti. bu söylemin mimarı da büyük ölçüde dsip tayfası ve ufuk uras gibi akp jokerleridir. demirtaş bunun yerine sol değerleri öne çıkaran muhalefetten ziyade iktidara yönelik eleştirileri merkeze alan bir dil tercih etti ve seçimlerde ciddi bir başarı yakaladı. buradan hareketle benim anladığım kandil cephesi de eski ve başarısız yöntem yerine bu yeni dilin devam ettirilmesi gerektiğini ve beyoğlu/cihangir'in egzotik cafeleri dışında karşılığı olmayan ama sesi çok çıkan dsip tayfasına yüz verilmemesi gerektiğini söylüyor. gerçi kandil'dekilerin sık sık saçmaladığı da düşünülürse pek ihtimal vermemekle birlikte lgbt de kastedilmiş olabilir zira kısa süre önce bir başka kandilli de ermeniler hakkında saçma sözler söylemişti.

bir de lgbt arkadaşların önemli bir bölümünün hdp'yi desteklemesi merak edilmiş; eşcinsel dernek vs kurumları uzun zamandır hdp çizgisinde yer alan siyaset çvresinden açık bir destek alıyor. son zamanlarda chp'nin de bu konuya daha ılımlı yaklaştığı görünse de hdp çizgisinin daha somut bir tavır takındığı gerçek. tabii bir de eşcinsellerin sadece eşcinsel olmaktan ibaret olmaması gibi bir durum da var. bazı eşcinseller sosyalist olduğu için bazı eşcinseller azınlık hakları için bazı eşcinseller kürt oldukları ya da kürt siyasal mücadelesini desteklediği için ya da bazıları çevre hassasiyeti nedeniyle hdp'yi destekliyor olabilir.
hdp içinde iktidarı destekleyip (hatta yalayıp) beyoğlunda yaşayanlar kimler acaba? varsa eğer söz sah,b,n,n ded,ü, marj,nallerden daha marjinal.
oy vermesemde sempatiyle baktığım bir partidir hdp.ancak en azından söz sahibi daha net açıklama yapana kadar açıkça lgbtilerin kastedildiği görülüyor.ayrıca cemil bayıkla hdp arasında ne tür ilişki var bilmiyorum ama hdp ye saldıran yada eleştiren yok hatta tam tersi pkk ya rağmen lgbti dostu bir parti görünümü kazanmış oluyor.
ne zaman patlak vereceğini dört gözle bekliyordum. lambdaistanbul ve bir kaç derneğin bunlar yüzünden ne haline geldiğini herkes gibi onlarda fark etmiş belli ki.
açıkça lgbti kastedildiğinin ortaya çıkmasına rağmen bütün "kürt solu"nun sus pus olduğu açıklama.sadece birkaç tane "şimdi ortadoğudaki şartlar..." diye başlayan cümleden başka birşey yazanı görmedim.
(bkz: kürt solunun kemalizmin basit bir taklidi olması)
(bkz: gerçek kürtçülük bu değil)
kimi kasdederse etsin saçma sapan bir ifadedir ve nihayetinde diyen eleman da hdp içinden biri değildir. asolan bazı zihinlerde oluşan hdp imajı ve bu imajın içinde olmaması gerekenlerin tartışılması değil; hdp nin ne yapıp ettiğidir. mevcut sistem ve iktidara karşı hdp şimdiye değin pek sağlam şekilde her türlü ezilenin - ötekileştirilmişlerin yanında olduğunu göstermiştir.