hekimlere yönelik şiddet

tıbbi deontoloji tüzüğüne göre, -türlü primat refleksine karşın, hekim verdiği kararlarda özgürdür. primatlık tıp diploması alarak bertaraf edilemez; ne de hasta sıfatı eteğinin altına saklanarak; primat her koşulda primattır.

ve fakat, tıp fakültesinden mezun olmak için sarf edilmesi gereken evreler ise;
fakülteler 6 yıllık olup hazırlık yılını da dahil edersek 7 yıl boyunca fakülte eğitimi alırsınız. 18 yaşında kazanacağınız tıp fakültesinden 25 yaşında ve her türden primat eşliğinde mezun olursunuz. iş hayatına başladığınız diye bu şeyler bitecek sanmayın. kendinize belirleyeceğiniz alanda ilk olarak eğitiminizi alır ve pratisyen unvanına sahip olup hekimliğe yükselirsiniz. hayat boyu gireceğiniz sınavlar sayesinde tıp alanında yükselebilirsiniz, başka yolu ya da izahı yoktur.

uzmanlık sınavını geçtiğiniz vakit yani yaklaşık 2 yıl boyunca yardımcı uzman olarak görev yaparsınız. iki yılın ardından doktor olarak çalışıp aynı zamanda fakültelerde ayağınıza dolanan hekim namzedi türlü şebek evladına hocalık görevinde bulunursunuz. başarıyı yakalamanız için mutlaka derslerinizin iyi olması gereklidir; gönül veren kişilerin zaman içersinde belirli noktalara geldiği görülmüştür. şirk görevi, -yani zorunlu olarak doğuda görev yapmak gibi bonusları da vardır. meslektaşlarınız avrupa, amerika gibi zeminlerde keyif çatarken siz 'neyim var doktor' diyen hanzolardan dayak yersiniz; 'neyin yok ki!'

(bkz:doktorların dayağı hak etmesi)
türkiye de, kimisi çok saygılı kimisi ise manyak kafadan oynak. cahil insanlar arasında ve sosyoekonomik düzeyi düşük yerlerde o kadar iğrenç şeyler dönüyor ki. bu aşalık kompleksli insanlar doktorun kendisine yukardan bakmasını kaldıramıyor. hadi görgü nezaket kurallarını geçtim, sana yardımcı olmaya çalışan bi hekime neden zarar verir bi insan. bu tür insanların psikolojik sorunlarının ya da kişilik bozukluklarının olduğuna inanıyorum.
geçenler de bi psikiyatrist durduk yere öldürüldü. daha önce de bir ürolog öldürülmüştü. sebebi ise ürolog hastaya psikiyatriye gitsen iyi olur demiş. hasta da yanında getirdiği bıçağı doktora saplamış. böylelikle gerçekten psikiyatriye gitmesi gerektiğini ispatlamış.