hukuk

arapça hak sözcüğünden türetilmiş olup, haklar anlamına gelen arapça bir terimdir.
günümüzde, "guguk"laştırıldığı için artık nostaljik bir içerik kazanmıştır...

"huuukuk! soldan sağa beş harfli; arada sırada türkiye'de bulunur!"
( devekuşu kabare'nin yasaklar serisinden unutulmaz bir replik)

(bkz: zeki alasya)
(bkz: metin akpınar)
(bkz: aziz nesin)
tanımı her sınavda çıkan, hukuk fakültesi öğrencilerinin kalıp halinde ezberledikleri cümledir kendisi. rahmetli hukukçu oğuzman tarafından tanımı şu şekilde yapılmıştır: "hukuk, toplumda şahısların davranışlarını ve ilişkilerini düzenleyen ve uyulması devlet zoruna (yaptırıma) bağlanmış kuralların bir bütünüdür."
bölüm olarak ise zordur, ama kendinizi ifade etme yeteneğiniz ve sözel zekanız yüksekse zorlanmazsınız. her sınavdan en aşağı 600-700 sayfa kitap okumanız gerekir ve bazı hocalar dipnotlardan soru sorarak sizi çıldırtır. ama okumasının insana çok şey kattığını düşünüyorum. eğer lgbt bireyiyseniz, kendi haklarınızı anayasa çerçevesinde nasıl koruyabileceğinizi inceleme fırsatı buluyorsunuz ve tabiki söylemeye gerek var mı bilmiyorum kendinizi ifade etmeyi öğreniyorsunuz.
hukuk, iktidarların fahişesidir der bakunin...bu sebeple yasallık mı meşruluk mu diye sorulacak olursa; meşruluk derim...
hukuk bürolarını tek tık uzağınıza getiren hukuk otomasyonu ile davalarınızdaki müvekkilleriniz, duruşma bilgileriniz, keşif bilgileriniz, dava sonucunuz, davada görevli çalışanlarınız, kullandığınız evraklarınız ve diğer ekler ile dava ilgili detaylı bilgilere anında interaktif ortamdan ulaşma imkanına sahipsiniz. dava oluşturma, müvekkil ekleme veya oluşturma işlemleri bu şekilde çok daha hızlı olacaktır. isterseniz telefonunuzdan, isterseniz tabletinizden veya laptop bilgisayarınızdan sisteminize girebilir, ofisinizi kontrol edebilir ve yönetebilirsiniz. bir nevi büronuzu cebinizde taşıyabilirsiniz. sizler için tasarlanmış, hukuk dallarına göre renklendirmiş basit ara yüzde algılamanızı kolaylaştırıyor. ayrıca uygulama ekibiniz ile veya müvekkilleriniz ile mesaja istediğiniz zaman iletişime geçebilme imkânını veriyor. sistemde kendinize hatırlatıcı küçük notlar bırakabilme özelliği de bulunmakta.