hükümeti sevmeyen ama devlete tapan güruh

rte haricinde herhangi bir hükümet, meclis, yargı veya kolluk gücü olmadığını göremeyen kitledir.
yani yapılan her bürokrasinin , kanunun , askeri olayların , medyanın akp çıkarları için yapıldığını görmeyen
akp'nin devletleşmesi denen bir olguya inanmayanlardır.
hükümete karşı herhangi bir eleştiride cehape zihniyeti , paralel, gezi çapulcusu , terörist yaftası yemesine karşı. hükümetin yaptıklarını savunan ve bunlara göz yuman kişilerdir
yani sonuç olarak malum şahsın parmağında oynattığı kitledir.
devlet ile vatanı aynı şey zannedip,
kendisi gibi düşünmeyenleri vatan haini ilan edenlerdir

son olarak : demokrasi, bir eğitim işidir. eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. devam edilirse demagoglar türer. demagoglardan da diktatörler çıkar.
devlet kutsal değildir ve tapılması gerekmez. yapılması gereken devletin düzgün işlemesini sağlayacak erdeme sahip yöneticiler seçmek ve adil bir yönetim oluşturmak
- platon
esnafları tanımlayan başlık. mesela zamlara isyan edip satışların düştüğünden şikayet ederler; ancak seçim zamanı oyları direkt çoğunluk partisine verirler. bu esnaf mantığı yüzünden halimiz bu.
öncelikle başlığın ekşi sözlükteki halini yazmak istiyorum:

(bkz: hükümeti sevmeyen ama devlete tapan kitle)

başlığı aşıran arkadaş ya copy-paste yapmayı bilmiyor ya da bir yerde okuduğu cümleyi başka bir yere taşıyacak hafızaya sahip değil. ha, evet kendisi devlet memuru olmak için yırtınan ancak devlet memuru olamayan bir öğretmen adayı. anladığım kadarıyla coğrafyacı. haha yok akp ile devleti bir tutarken, devlet memuru olmak isteyen yani ona göre akp'nin memuru olmak isteyen** birine laf anlatmaya çalışarak değerli vaktimi harcamayacağım. madem başlık ekşi'den aşırılmış ben de ekşi'de bu başlıkta favladığım bir entryi buraya copy-paste yapacağım.

not: entry'de cinsiyetçi terimler olabilir. onlar için kusura bakmayın. kpss'ye girerek onun deyimiyle akp memuru olmak isteyen birinin en anlayabileceği yazı bu. yazının orijinal bozulmasın diye düzeltmedim.

"günlük siyasi tartışmalarda da defalarca nedenini açıklamaya çalışsam da, maalesef geri zekalı, tek derdi akp ve dolayısıyla tek siyasi düşüncesi anti-akp olan, gerekirse dibinde bombalar patlatan teroristlere bile sempati besleyen, dünya görüşü kısıtlı, devlet nedir, hükümet nedir, dünya siyasi tarihi nedir bilmeyen, bilal'e anlatır gibi anlatılsa da anlamayan kitlenin hiçbir zaman anlamayacağı kitle.

öncelikle bu başlıkta belirtildiği gibi bu kitlenin çoğunda devlete tapma yok. akp ya da başka hükümeti sevmemek devlet düşmanlığı, devleti zayıflatma, yok etme gereksinimini getirmez. bu sadece anarşist düşüncede olabilir, sen bu devirde devletsiz bir yaşam düşünüyorsan sana güzel ütopyalar zaten kardeşim, yolun açık olsun, ha sorsak hdp'ye oy vermişsindir, belirtildiği gibi onların da hedefi kendi devletlerini kurmak, ha her şeye karşıysan saygım var sana ama gerçekçi değilsin, muhtemelen alakasız iki yüzlü bir hayat yaşıyorsundur.

hala kalkmışlar burada ilkokul seviyesindeki zekayla aakapee devlett zaten, devlett oldu bunlar!!!!. ulan zaten biz de bu yüzden akp'yi sevmiyoruz ya, hükümeti sevmiyoruz diyoruz, adamlar devleti ele geçiriyor, geçirdi, her kurumu kendilerine bağladılar, istedikleri gibi at koşturuyorlar, iç içler, dış işler, eğitim, halk, sağlık hizmetleri akla gelen her şey bitmiş, uzatmaları oynuyor. iyi de bunun senin yaşadığın ülkedeki devlet kavramıyla ne alakası var. bu devletin başında inönü de vardı, kartalla meclise gelen ecevit de, menderes de, yargılanıp ceza alan erbakan da. hükümetler değişti, devlet kurumu gelişmekte zorlandı, yeteri kadar gelişemedi belki ama bu genel olarak yaşadığın yerdeki devlete karşı olman anlamına gelmez.

sen yine anlamadın değil mi, bak düşük zekalı kardeşim, sana yine bilal'e anlatır gibi anlatayım. naziler bu dünyaya ne kadar zarar verdi, milyonlarca insan öldü, bundan büyük faşistlik dünya tarihinde görülmedi heralde. devleti de ele geçirmişlerdi, bütün kurumları vs. şimdi uzun uzun daha atlatmaya gerek yok o zaman yaptıklarını, halkın desteğini de almışlardı. fakat şu an almanya'nın geldiği konum ortada, ama iyi ama kötü, halkı senden çok daha rahat yaşıyor. bunu kabul ediyorsundur heralde. zamanında yapılanlar alman devletinin suçu değildir, bunun devletle filan alakası yok, bu o zamanki hükümetin suçudur. senin mantığınla tüm dünyanın hala alman devletine düşman olması lazım.

ama sen de ben de biliyoruz ki, senin derdin t.c kardeş. bu düşünceyi de yaftalar durursun, yine düşük iq'un ile her boku bildiğini sanırsın. belki sikik barlarda da bu kafayla 1-2 kız kandırıp sikersin kendi zekandan.

bu düşüncedekilere de kemalist dersin, al hadi tanımla, ayrıştır beni de.

akp'ye oy atmadım atmam
kemalizm sevmem
dini inancım yok
milliyetçilik gibi zırvalamalara inanacak kadar da gerizekalı değilim
akp polisini de sevmem, dünyada herhangi bir devletin teknoloji yerine askeriyeye para aktarmasını da anlamam

dibimde bombalar patlıyor, ne yapayım, devletin daha da güçsüzleşip bu bombaların patlamalarının artmasını mı isteyeyim senin mantığınla. sokağa çıkacak hali kalmadı milletin, yarın bir gün metroya, otobüse de mi binemeyelim, hastanelere de mi gidemeyelim, devlet kapatsın mı toptan.

sorsak hümanistsindir, senin hümanistliğini sikeyim. ölen çocuklara çok üzülürsünüz ya, ama gündelik hayatta ilk işiniz herkese faşist demek, düşünce özgürlüğünü sadece kendi adınıza kullanmaya çalışmak. siktiğimin iki yüzlüleri."
vatan hainidir bunlar. çünkü devletimiz akp'den önce son derece şefkatliydi ben hiçbir zararını görmedim.

bu başlığı açan arkadaş nasıl bir delalete düşmüş. ben açtığım her başlığın benzeri ekşi sözlükte var mı yok mu kontrol etmeden kesinlikle buraya bir şey yazmıyorum. çünkü başka sözlüklerde benzer başlıklar varsa burada açması yasak diye duyduydum. ortaya bulup çıkaran arkadaş büyük bir zeka örneği sergilemiş. tebrik ettim vallaha.

ayrıca işsiz güçsüz adamların bence öyle iddialı entryler girmemesi gerekir. yani sen belli ki başarısız, bir baltaya sap olamamış bir insansın. haddini bilmen gerekmez mi? allahtan benim gibi duyarlı arkadaşlarımız varda haddini bildiriyorlar. biz işi gücü yerinde insanlar yeterince düşünüyoruz. sizin yerinize de düşünüyoruz inan. bir işsiz olarak sus! coğrafya ile ilgili entryler bile girme atanmadan.

her yıl en az 3 tane atama yapılan bir branştan hala atanamaman çok büyük bir başarısızlık. sorsan devleti suçlar bunlar yeterince atama yapılmıyor diye.
olay farklı boyutta ilerlemesin diye ne demek istediğimi şuraya yazayım.

1- ekşi sözlükten başlık alınamaz demedim. onu bile alırken becerememiş dedim.

2- atanamayan öğretmenler konuşamaz demedim. hiçbir şekilde mesleki becerisini aşağılamadım. benim dalga geçtiğim onun gözünde devlet ve akp bir ya hani kendisinin devlet memuru, akp memuru olma çabasıdır.

3- tekrar altını çizmek istiyorum: işsiz insanlarla ilgili hiçbir şey yazmadım.

kesinlikle ne mesleki yeterliliğine ne de başka bir şeyine laf etmedim.
(bkz: demans sendomu) *
eğitimciliği yani öğretmenliği sırf maaşı konusunda devlet memuru sıfatına koyan insanlardan her zaman hazzetmemişimdir. sanırım senden de hazzetmeyeceğim.
ama emin ol öğretmenlik senin koyduğun sıfatlardan daha farklı
aman neyse öğretmenlik mesleği konusunda yada başka konularda sana laf anlatmaya çalışarak değerli vaktimi harcamayacağım. kpss daha önemli *
aktif ekşi sözlük yazarıyım ister ekşiden alırım istersem insteladan istersem de başka herhangi bir yerden.
ekşide yada başka bir sözlükte olan başlığı buraya taşıyamazsınız kuralı da yok sanırım. zaten burada taşınan bir sürü başlık var *. hem güruh kelimesi her zaman çok hoşuma gitmiştir .

otur sıfır...! * *
yukarıda gayet açık ve net bir şekilde ne demek istediğimi, öğretmenlik ile kpss'yi ayrı tuttuğumu belirtmeme rağmen çiçeği burnunda öğretmen adayımız ne demek istediğimi anlamamakta ısrar etmiş. ısrar etmiş diyorum çünkü genç dimağlara hizmet edecek bir insanın bu kadar kıt kafalı olabileceğine inanmak istemiyorum.*

tanım: okuduğunu anlamaktan aciz adamların ahkam kestiği güruh.

not: lütfen benden hazzet. lütfen. kalbim kırıldı.*