jean genet

babası belli olmayan, annesi tarafından bebekken yetimhaneye bırakılan, 7 yaşında evlat edinilen, 10 yaşında hırsızlığa başlayan, 13 yaşında ıslah evine düşen..kaçan..her şeyden kaçan geçinmek için gene hırsızlık yapan..avrupanın tüm hapishanelerini gezdikten ve fahişelik yaptıktan sonra olgunlaşıp ilk şiirini yazan; çiçeklerin meryem anası , gülün mucizesi ve hırsızın günlüğü adlı eserlerin yanı sıra tiyatro oyunu da yazarı, yazardan çok öte hayat adamı, eşcinsel filozof.. kitapları sayesinde j.p. sartre gibi yazarları etkilemiş ve bu yazarların fransız cumhurbaşkanına yaptığı ricalardan ötürü serbest kalabilmiştir.
özgürlüğüne kavuştuktan sonra suç işlememiş ama anarşist yapısına münhasır hep ezilen tarafa yandaş olup; ses getirmesi için edebiyatını döktürmüştür.
mükemmel yazar, güzel adam. kitaplarının yanına nazar boncuğu niteliğinde bir de film yapmıştır 1950 yılında: (bkz: un chant d amour)
kendi döneminin -70lerin hippi ve bazı alt kültürlerini istisna tutarsak- kendinden sonraki bazı dönemlerin en cesur sanatçılarından biri.

fransa'nın avangard ve korku filmleri ile yükseliğe geçtiği 50lerin başında genel eğilime uymak yerine un chant d amour gibi bir filmi yapması fazla söze yer bırakmıyor. siyah beyaz kısa filmler içinden en başarılılarından da biri aynı zamanda.
en sevdiğim hırsız <3
fakir hırsızları çok severim zaten ben.
otobiyografisini okumayan lubunya kalmasa keşke.
çok çok sevdiğim yazarlar vardır. beki jean genet'den daha çok sevdiğim yazarlar da vardır ama iyi ki okumuşum diyeceğim yazarlar arasında ilk sıradadır.
en çok sevdiğim yazarların başındadır kendisi. hizmetçiler, balkon, zenciler en sevdiğim oyunları. tüm bunların dışında enfes bir otobiyografisi " hırsızın günlüğü" vardır. kendi tabiriyle "ibne, hırsız ve piçtir." bana göre ise efsane.
zenciler, balkon ve tabii ki hizmetçiler oyunları ile gönlüme taht kurmuş fransız queer yazar. "hırsızın günlüğü" ve "çiçeklerin meryem anası" okunası kitaplarıdır.